Jakie wyróżniamy rodzaje okien?

okna
  • Sharebar

Najczęściej kupowanymi oknami w Polsce są okna plastikowe lub drewniane, jednak z większym naciskiem na plastikowe.  Oczywiście każde okno, czy to plastikowe czy drewniane można wyposażyć w dodatkowe elementy i właściwości, w zależności od oczekiwanych przez nas potrzeb bądź tego co dany producent stolarki okiennej może nam zaproponować i zapewnić. Lecz dzisiaj skupimy się na tym, jakie rodzaje okien, a raczej ram okiennych wyróżniamy. Zapraszamy do dalszej części artykułu, gdzie wyszczególnimy dostępne rodzaje okien oraz przedstawimy ich krótką charakterystykę.

Decydując się na zakup okien, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę okien i pod tym kontekstem wybierać rodzaj okien, ale przede wszystkim na jakość, czy jest  możliwość rozbudowania ich o odpowiednie dla nas funkcjonalności, na które również ma wpływ otoczenie wokół naszego mieszkania, domu czy też biura oraz trwałość i wytrzymałość – czyli jaki przybliżony okres żywotności mają dane okna. Należy pamiętać, że okna to dosyć kosztowna rzecz, więc jak już decydujemy się na tą inwestycję, ważne jest, aby służyły nam na lata.

Rodzaje okien

Okna aluminiowe:

Okna aluminiowe uzyskiwane są z profili, które pochodzą ze stopów aluminium. Posiadają one również krzem o własnościach utwardzających, a także magnez który zapewnia im niezwykłą trwałość i niezmienność na długie lata. Warto zauważyć również, że okna aluminiowe nie ograniczają naszej fantazji odnośnie kształtu i designu jaki sobie wymarzyliśmy. Jedyną własność jaką muszą spełniać to to, aby nie przekroczyć ok. 30m/2 wielkości.

Okna drewniane:

Okna drewniane zajmują drugie miejsce (zaraz po oknach plastikowych) miejsce w rankingu wśród najczęściej kupowanych. Najczęściej montowane są w domkach jednorodzinnych. Ma to z pewnością związek z tym, że są droższe w porównaniu z oknami plastikowymi, a najczęściej najlepiej się dopasowują do stylu domków, szczególnie tych zrobionych w klasycznym stylu. Ramy okien drewnianych mogą być wykonane praktycznie z każdego rodzaju drewna. Ważne jest natomiast, aby drewno było dosyć twarde. Najczęściej do tego celu stosuje się dąb, mahoń lub sosnę, aczkolwiek lista jest dużo dłuższa – wymienione zostały te najpopularniejsze.  Na naszym rynku popularne są okna drewniane jednoramowe lub zespolone.

Okna plastikowe (PCV):

Jak już wyżej zostało wspomniane – okna plastikowe są najczęściej wybieranym rodzajem okien. Swoją popularność zyskały z pewnością dlatego, że są najtańsze, najbardziej powszechne, solidne, można je wyposażać w różne dodatki i funkcje oraz są dosyć łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji. Do tego mogą występować w różnych fakturach i kolorach, nawet idealnie mogą przypominać fakturę drewna. Przy odpowiednim dostosowaniu idealnie się komponują z każdym stylem – zarówno jeżeli chodzi o pomieszczenie, jak i elewację. Okna PCV dają nam naprawdę duże pole manewru. Zobacz przykłady i realizacje na stronie firmy  Ms Okna z Wodzisławia.

Okna z fiberglassu

Fiberglass to materiał, który w dziedzinie budowlanej uważany jest za jeden z najlepszych. Opinie swą zawdzięcza między innymi dlatego, że może pochwalić się bardzo dobrymi cechami i właściwościami.  Fiberglass to tzw. mieszanka poliestrowo-szklana.Powstaje ona z żywicy poliestrowej oraz włókien szklanych. Mimo swoich bardzo dobrych właściwości, w Polsce bardzo rzadko używany jest do produkcji okien, dlatego ciężko jest dostać okna wykonane z fiberglass.

Podsumowanie…

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego wpisu będzie łatwiej podjąć Tobie decyzję odnośnie wyboru rodzaju okien odpowiednich dla Twoich wymagań oraz możliwości finansowych. Jeżeli mimo tego dalej nie umiesz się zdecydować jakie okna będą najlepsze udaj się do dobrych punktów oferujących okna lub bezpośrednio do producentów, którzy służą doradztwem i pomocą.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Jakie wyróżniamy rodzaje okien?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Pielęgnacja okien drewnianych
  2. Bezpieczne i trwałe okna
  3. Wyróżniamy dwa rodzaje leasingu
  4. Czas wiosennych remontów
  5. Zmiana okien na lepsze
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.