Jaki dom z drewna wybrać?

  • Sharebar

Coraz większym przebojem na polski rynek budowy domów wchodzą domy z drewna, czyli budowane z bali oraz szkieletowe. Jednak jak to często bywa w Polsce zaczyna się stosować pewne uproszczenia w nazewnictwie, a przez to rodzi się małe zamieszanie. Na czym polegają różnice między domem z bali, a domem szkieletowym? Czy oba są z drewna?

Co to jest dom z drewna?

Dom z drewna to dom, w którym głównym budulcem jest drewno, które wykorzystuje się do budowy ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Wyróżnia się różne rodzaje domów z drewna – domy z bali oraz domy szkieletowe, tzw. kanadyjskie. Zarówno w przypadku domu z bali oraz szkieletowego stosuje się nieco inne technologie budowy jednak efekt końcowy może być bardzo zbliżony. Zatem określenie domy z drewna dotyczy całego budownictwa domów opierającego się drewnie i jego odpowiedniej obróbce.

Jakie zalety posiada dom budowany z drewna?

Dom z drewna posiada wiele zalet, których nie posiada dom murowany. Przede wszystkim jest ekologiczny, gdyż budowany jest z surowców odnawialnych. Drewno z racji procesu produkcji i obrabiania jest również materiałem tańszym, a to oznacza, że koszt budowy domu z drewna jest niższy niż murowanego. Również koszty ogrzewania domu z drewna są niższe, ponieważ nie ma konieczności nagrzewania ścian, jak w przypadku domu murowanego. Szybciej też robi się ciepło w takim domu. Bardzo często spotyka się również opinię, że w domu z drewna panuje swoisty mikroklimat. Jest to prawda, gdyż drewno oddycha i przepuszcza powietrze z zewnątrz, dzięki czemu mieszkamy zdrowiej. Najważniejszą zaleta budownictwa drewnianego jest coś innego – to czas budowy domu, który jest znacznie krótszy od budowy domu murowanego. Domy z drewna można postawić w parę miesięcy i od razu nadają się do zamieszkania. Co się tyczy domu murowanego, tu z racji schnięcia całej konstrukcji czas budowy wynosi od roku, do ponad roku.

Skoro tyle zalet, to w czym tkwi sęk?

W Polsce panuje przekonanie, że dom powinien być solidny i na lata, czyli murowany. O domach z drewna myśli się, że nie posiadają tych atutów, co więcej, że byle mocniejszy wiatr, czy burza mogą je zniszczyć. Przed oczami od razu mamy zniszczone domy z USA po przejściu tornada. Ciężko walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami, ponieważ domy z drewna są domami, które naprawdę starczą na lata.

Czy dom szkieletowy czy z bali?

Nie ma to większego znaczenia w pierwszej kolejności, gdy decydujemy się na budowę domu. Jednak ma to znaczenie przy ewentualnej rozbudowie. O ile w przypadku rozbudowy domu murowanego mamy bardzo związane ręce, tak w przypadku domu szkieletowego późniejsza ewentualna rozbudowa nie jest już taka trudna i kosztowna. Czas budowy domu w jednej jak i drugiej technologii jest zbliżony. A komfort mieszkania na podobnym poziomie.

Więcej o domach z drewna i szkieletowych przeczytasz na stronie tomdrew.net. Zajmujemy się budową domów w Bydgoszczy i całym województwie kujawsko-pomorskim.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 4.6/5 (5 oddanych głosów)
Jaki dom z drewna wybrać?, 4.6 out of 5 based on 5 ratings

Podobne wpisy:

  1. Domy z drewna – 8 zalet
  2. Piękne i ekologiczne domy z drewna
  3. Doskonały pomysł na piękny dom
  4. Domy z bali – czy warto je budować?
  5. Domy z drewna – ekologia i wygoda
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.