Jak zamontować pompę głębinową

  • Sharebar

Kupno urządzenia takiego jak na przykład pompa głębinowa to jedynie pierwszy krok. Aby pompa mogła pracować długo i bezawaryjnie powinno być zainstalowane w sposób który umożliwi jej odpowiednią pracę. Można to zlecić specjalistom dysponującym odpowiednią wiedzą teoretyczną oraz doświadczeniem lub ewentualnie spróbować zamontować ją samemu. Należ jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż nieprawidłowy montaż może nie tylko znacznie skrócić żywotność pompy ale również spowodować, że ewentualna naprawa uszkodzenia w ramach gwarancji nie będzie możliwa.

Montaż zgodnie z instrukcją

Instalatorzy pomp głębinowych zazwyczaj dokładnie znają procedury montażu i pierwszego uruchomienia. Takiej wiedzy jednak najczęściej nie posiada użytkownik, dla którego zawsze wraz z urządzeniem dostarczana jest instrukcja montażu, uruchomienia i eksploatacji. W instrukcji tej producenci i importerzy umieszczają wytyczne, jakie muszą zostać spełnione aby nie tylko było objęte pełną gwarancją lecz również mogła być użytkowana bezpiecznie i bezproblemowo. Jednym z ważniejszych warunków prawidłowej eksploatacji jest uniemożliwienie pracy pompy bez przepompowywania wody. Spowodowane jest to tym, że pompy głębinowe pomimo, że stale są umieszczone w wodzie muszą być chłodzone opływając je wodą. Brak tego chłodzenia doprowadzić może do przegrzania się pompy głębinowej nie podlegającego naprawom gwarancyjnym.

O czym jeszcze pamiętać ?

Elementem o którym przeważnie zapominają wszyscy, pomimo, że często jest to wspominane w procedurach uruchomień pomp głębinowych jest uruchomienie urządzenia na wolno-wypływie. Wstępne obciążenie pompy przez zalanie przewodu tłocznego oraz częściowe lub pełne zamknięcie zaworu pomiędzy hydroforem. Przy zalanej rurze tłocznej hydrofor jest znakomitym obciążeniem pompy, gdyż jego zbiornik posiada ciśnienie wstępne. Obciążenie takie jest o tyle ważne, że pozwala ono zmniejszyć szybkość tłoczenia uniemożliwiając poderwanie z dna studni piasku i innych zanieczyszczeń mogących uszkodzić wirniki pompy głębinowej.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.