Jak zagospodarować antresolę?

antresola
  • Sharebar

Kto z nas nie marzył o antresoli, gdy był dzieckiem? Tajemnicze miejsce, do którego można wdrapać się po schodkach i schować przed całym światem, z pewnością do dziś niejednemu z nas spędza sen z powiek. Na antresoli możemy urządzić zarówno sypialnię jak i…miejsce pracy. Jak jednak zorganizować je tam, gdzie przestrzeni często jest bardzo mało? Oto ciekawe propozycje dotyczącego tego, jak tuż pod sufitem urządzić krainę z baśni tysiąca i jednej nocy.

1. Kluczowa dla urządzenia antresoli zdaje się być oczywiście jej wysokość. Większe możliwości mamy, jeśli jest ona w miarę wysoka. Nie oznacza to oczywiście, że niższej lub po prostu niskiej antesoli nie możemy urządzić z pomysłem. Nic bardziej mylnego! Jeśli odpowiednio zagospodarujemy przestrzeń może się ona prezentować pięknie i z klasą. Najważniejsze jest to z jakich pomysłów i trików skorzystamy, by zaoszczędzić lub zyskać na miejscu.

2. Rozmyślnie zaplanuj budowę schodów na antresolę. Powinny one znajdować się w odpowiednio do tego przeznaczonym miejscu, najlepiej z boku pokoju lub tam, gdzie wchodzenie po nich nie zakłóci korzystania z innej częsci mieszkania czy domu.  Jeśli pozwala nam na to przestrzeń, możemy zdecydować się na duże schody, jeśli nie – możemy postawić na mniej lub bardziej wymyślną drabinkę. Przy wyborze drugiego rozwiązania nie zapominajmy o zamontowaniu specjalnej barierki, która ułatwi wchodzenie. Wbrew pozorom nie są to wcale duże koszty. Warto zainwestować w staranne wykonanie, które zapewni trwałość na lata. Jeśli nie posiadamy oszczędności, weźmy kredyt – decyzja ta na pewno nam popłaci!

3. Zadbajmy o odpowiednie oświetlenie. Antresola jest tą częścią domu w której nie możemy liczyć na zbyt wiele światła dziennego, chyba że oczywiście znajduje się na niej okno. Jeśli jednak nie, przemyślmy dokładnie sprawę oświetlenia – należy je umieśćić na coanjmniej dwóch ścianach tak, aby maksymalnie oświetlić przestrzeń i umożliwić swobodne funkcjonowanie. Jeśli dopiero stajemy przed decyzją zaprojektowania antresoli, wybierzmy taki pokój, który jest mocno nasłoneczniony, co pozwoli nam uzyskać więcej światła.

4. Antresola może posłużyć nam za sypialnię (szczególnie w małych mieszkaniach, gdzie nie mamy miejsca na jej urządzenie), ale także za biuro lub pokój kinowy. Biuro oczywiście będzie dobrym rozwiązaniem głównie wtedy, gdy antresola posiada okno lub gdy jest stosunkowo jasna. Śmiało możemy ustawić tam biurko i regału z książkami czy dokumentami. Pokój filmowy? Jeśli antresola w jednym miejscu jest wyższa, a w drugim niższa, to na wyższej możemy zawiesić np. projektor. Wówczas druga może zostać wykorzystana na kanapę lub na fantazyjny materac otoczony poduszkami. Wszystko zależy od naszej wyobraźni!

5. Przy dekorowaniu antresoli nie zapominajmy o tym, że na mniejszej powiechrzni nie należy przesadzać z dodatkami. Postawmy na mniejszą ilość wybierając sprawdzone rozwiązania, gdyż na niewielkiej przestrzeni każdy metr jest na wagę złota!

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Antresole i ogrodzenia – jaki materiał jest najlepszy?
  2. Jak urządzić sypialnię?
  3. Jak łączy printy i wzory?
  4. Jak zorganizować stanowisko pracy?
  5. Mieszkanie jak z żurnala cz.1
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.