Jak wybrać zamek do drzwi?

  • Sharebar

Są takie kategorie, do których nie przykładamy większej uwagi. Z jednej strony, zaliczamy do nich czynności, które stale powtarzamy, a więc są one robione jakby na pamięć. Z drugiej zaś strony istnieją pewne skróty myślowe dotyczące pewnych zagadnień, w praktyce skutkuje to złymi wyborami.

Do tej grupy można zaliczyć wybór zamka do drzwi. Wydaje nam się to oczywiste, więc nie sprawdzamy dokładnie, jaki warto wybrać. A jak się czasami okazuje warto poświęcić, choćby chwilę, żeby dowiedzieć się, w jaki model zamka najlepiej zainwestować.

Wymagane dwa zamki…

Na początku warto wspomnieć, iż często musimy montować dwa zamki, taki jest przeważnie warunek określany przez ubezpieczycieli. Ważne, żeby wiedzieć, iż liczba zamków jest istotna, gdy posiadamy drzwi, które nie są antywłamaniowe. Co więcej, jeśli mamy dom wyposażony w system alarmowy to nie jest wtedy istotne, ile zamków posiadamy. Może być nawet jeden. Ta ważna kwestia, o której mało osób wie, jest warta podkreślenia.

A co jak nie mamy wyboru?

Kolejną rzeczą wartą odnotowania jest fakt, iż często nie mamy za dużego pola manewru w zakresie wyboru rodzaju zamka. Dzieje się tak, gdyż niektórzy producenci drzwi oferują tylko jeden typ. Co nam w takim momencie pozostaje? Możemy wybrać wkładkę do drzwi, ale nie traktujmy jej pobłażliwie wybierając najtańszą, gdyż takie modele są zazwyczaj nienajlepszej jakości.

Swobodne otwieranie od wewnątrz to podstawa
Istotne jest również, jak dany zamek otwiera się od wewnątrz. Podstawowa zasada jest taka, iż musi być swobodnie otwierany, najlepsze do tego są pokrętła lub gałki. Dlaczego jest to tak ważne? Oczywiście, chodzi o bezpieczeństwo domowników, na przykład, w czasie pożaru. Należy o tym pamiętać, ponieważ, co z tego, że dany zamek zamkniemy z zewnątrz, jeśli nie jesteśmy w stanie otworzyć go od wewnątrz…

Nowoczesne rozwiązania…
Niektóre typy zamków są fabrycznie wyposażone w możliwość współpracy z systemem alarmowym. Co to oznacza? Mogą posiadać, na przykład czujniki nacisku, które aktywują się w momencie, gdy ktoś chce siłowo otworzyć drzwi. Czujniki te także mogą sygnalizować, czy zamek jest otwarty, a może zamknięty.

 

Pamiętajmy, że od tego naprawdę dużo zależy, zamek to nie zwykła, nieskomplikowana kłódka. W przytoczonych przykładach widać zresztą wyraźnie, że liczy się komfort, ale także bezpieczeństwo. Na to wszystko musimy zwrócić uwagę, gdy będziemy rozważać zakup zamka do drzwi.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Jakie drzwi drewniane wybrać
  2. Zewnętrzne drzwi do domu
  3. Systemy drzwi ruchomych.
  4. Gdzie wykorzystać drzwi harmonijkowe?
  5. Drzwi szklane
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.