Jak wybrać basen ogrodowy?

  • Sharebar

Basen ogrodowy to niewątpliwa atrakcja zarówno dla domowników, jak i gości. Jest to idealne rozwiązanie na ochłodę w letnie dni.  Jednak wybór odpowiedniego basenu nie jest kwestią prostą. Przed podjęciem decyzji zakupowej, należy najpierw zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat popularność basenów ogrodowych istotnie wzrosła. Wzrost zainteresowania basenami ogrodowymi przełożył się z kolei na ich niższe ceny, przez co stały się one ogólnodostępnymi przedmiotami do ogrodu. W zależności od zaawansowania technologicznego, na rynku można znaleźć modele  basenów w różnych wariantach  cenowych – od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Basen stacjonarny a przenośny

Podstawowym parametrem jest określenie czy basen ma być stacjonarny czy też przenośny. Baseny stacjonarne charakteryzują się większą wytrzymałością. Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne, na które nie każdy może sobie pozwolić. Co więcej, w przypadku, gdy powierzchnia takiego basenu przekracza  30 m2, niezbędne jest uzyskanie zgody na jego budowę od adekwatnego organu administracyjnego. W przypadku, gdy jego powierzchnia jest mniejsza, wystarczy tylko zgłosić fakt jego budowy w odpowiednim urzędzie.

Z kolei baseny przenośne to rozwiązanie, które nie wymaga uzyskiwania jakichkolwiek pozwoleń, a z racji coraz to większego zaawansowania technologicznego, baseny te, podobnie jak stacjonarne, są nie tylko przedmiotami przeznaczonymi do relaksu, ale również i pływania czy nurkowania. Charakteryzują się również dość prostym montażem, dzięki czemu z uroków basenu można korzystać w przeciągu 30 do maksymalnie 60 minut.

Rodzaje basenów przenośnych

Wśród basenów przenośnych wyróżnia się baseny rozporowe, dmuchane, stelażowe i drewniane.
Najbardziej podstawową konstrukcją charakteryzują się baseny dmuchane. Są one najczęściej stosunkowo tanie i małe, jednocześnie jednak nietrwałe. Łatwo można je uszkodzić, np. poprzez przebicie. W takim basenie nie może też przebywać kilka osób jednocześnie  i niemożliwe jest pływanie czy nurkowanie. Jest to rozwiązanie służące przede wszystkim ochłodzeniu się w upalne dni.

Baseny rozporowe są rozwiązaniem trwalszym od basenów dmuchanych. Działają one na zasadzie rozpierania ścianek basenu poprzez ciśnienie hydrostatyczne wywierane przez wodę, co nadaje im odpowiedni kształt. Produkuje się je z materiałów takich jak poliester czy PCV, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe. Charakteryzują się one przede wszystkim większą pojemnością niż baseny dmuchane i nierzadko wymagają doczepienia drabinki. Można wśród nich znaleźć głębokie modele, które umożliwiają pływanie, a nawet nurkowanie.

Baseny stelażowe to niewątpliwie największy i najtrwalszy, ale również najdroższy rodzaj basenów ogrodowych. Jest to jednak inwestycja na przynajmniej kilkanaście lat. W przypadku wielu modeli, w basenie może przebywać nawet 10 lub więcej osób. Dozwolone jest również pływania i nurkowanie. Ściany basenów stelażowych są usztywnione metalową konstrukcją, czyli stelażem i wypełnione PCV. Rozkładanie basenów stelażowych jest jednak dość czasochłonne, co wynika z ich rozmiarów i liczby poszczególnych elementów.

Basen drewniany jest rozwiązaniem najczęściej wybieranym przez osoby, którym zależy, aby basen współgrał z architekturą ogrodu. Są to głównie baseny stelażowe, które zostały wykończone materiałami przypominającymi drewno. Posiadają więc taką samą specyfikację jak baseny stelażowe, tyle, że zostały inaczej wykończone.

Wybierając basen ogrodowy należy również pamiętać, aby zwracać uwagę na markę. Większość wiodących firm oferuje basen o porównywalnych parametrach. Ważne, aby wystrzegać się marek nieznanych bądź produktów bezmarkowych. Często, do produkcji takich basenów, wykorzystują one gorszej jakości materiały, które nie zostały poddane testom wytrzymałościowy, co może skutkować bardzo szybkim zużyciem basenu. Warto więc wybierać baseny sprawdzonych marek.

Artykuł powstał przy współpracy http://www.intex.pl/

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Jak wybrać basen ogrodowy?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Lato, gorąco, ogród – basen!
  2. Basen w ogrodzie – jak dbać czystość
  3. Baseny ogrodowe – luksus w zasięgu ręki
  4. Akcesoria do basenów
  5. Jak wybrać pompę do brudnej wody?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.