Jak usunąć tapetę ze ścian

  • Sharebar

Tapeta na ścianie jest zazwyczaj zdecydowanym i mocnym akcentem aranżacyjnym. Niestety nie zawsze okazuje się być rozwiązaniem na zawsze. Chcąc usunąć tapetę oraz przygotować ścianę do dalszej obróbki, czy to malowania czy kładzenia innej tapety, musimy stosować się do kilku sprawdzonych zasad. Pozwoli to nam usprawnić pracę, a efekt końcowy będzie znacznie lepszy.

To ile pracy nas czeka przy usuwaniu tapety zależy przede wszystkim od tego jaki rodzaj pokrycia ściany wybraliśmy. Zdecydowanie najmniej wysiłku będzie nas kosztować zerwanie tapet papierowych, ale już przy usuwaniu np. winylowych będziemy musieli się trochę napracować. Nakładanie nowej warstwy tapety na starą jest absolutnie nie wskazane. Nigdy nie uzyskamy takich efektów, jak przy tapetowaniu czystej ściany. Podobnie malowanie nie zawsze wyjdzie nam na dobre. Dlatego jeśli chcemy pozbyć się starej tapety, bezwzględnie musimy ją usunąć ze ściany!

Zestaw do zadań specjalnych

Żmudne zajęcie jakim niewątpliwie jest usunięcie warstwy starej tapety, z pewnością ułatwi nam posiadanie odpowiedniego sprzętu. Zanim zaczniemy zrywać tapety zaopatrzmy się w specjalny preparat do ich zmiękczania. Przydatne będą również szpachelki, papier ścierny, szlifierka. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu podłogi folią malarską lub starymi gazetami.

Do dzieła!

Na początek warto jest spryskać całą powierzchnię tapety wodą. Pomocny przy tej czynności będzie na pewno najzwyklejszy spryskiwacz do kwiatków. Taki zabieg najlepiej podziała na tapety papierowe. Jeśli jednak nasze ściany są pokryte np. odpornymi na działanie wilgoci tapetami winylowymi, możemy je po prostu podziurawić i umożliwić wodzie wnikanie w ich głąb. Możemy też po prostu mokrą gąbką wysmarować powierzchnię ściany. W przypadku tapet bardziej odpornych na wilgoć, używamy właśnie preparatu do ich usuwania. Używamy go zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Po upływie określonego przez producenta czasu możemy przystąpić do zrywania tapety. Zaczynamy w rogu ściany, podważamy szpachelką koniec tapety i ciągniemy. W miejscach, w których klej trzyma mocniej, możemy dopomóc sobie szpachelką, ale trzeba robić to delikatnie i umiejętnie żeby za bardzo nie pokaleczyć ściany. Po usunięciu całości tapety szlifujemy powierzchnię ściany za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Jeśli przy zdzieraniu powstały jakieś ubytki musimy je zaszpachlować.

Pamiętając o powyższych radach, usuwanie starych tapet można wykonać szybko i sprawnie. Trzeba jednak pamiętać o dokładności i precyzji w działaniu, ponieważ od tego jak usuniemy starą warstwę zależeć będzie to jak ściana będzie wyglądać po renowacji.

W tym miejscu znajdziesz więcej porad aranżacyjnych.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Kraków na tapetę
  2. Samodzielne tapetowanie i malowanie ścian
  3. Jaki materiał wybrać do budowy ścian?
  4. Wykończenie ścian w Twoim domu
  5. Ozdabianie ścian domu
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.