Jak udekorować meble

  • Sharebar

Stare meble śnią nam się po nocach, jednak nie stać nas na zakup nowych? A może nie znajdujemy w sklepach niczego, co spełniałoby nasze oczekiwania? Na szczęście jest kilka sposobów na to, jak odnowić meble stare lub jak wykończyć te nowe wykonane z surowego litego drewna. Oto kilka podpowiedzi.

Malowanie

Najprostszym sposobem, by nadać meblom pożądany wizerunek, jest ich pomalowanie. Wystarczy do tego jedynie farba do drewna w określonym kolorze. Pamiętajmy jednak, że nadanie przedmiotom jednolitego koloru to tylko jedno wyjście. Korzystając ze zwykłej taśmy malarskiej lub z gotowych szablonów, możemy urozmaicić wszelkie elementy naszych mebli, ozdabiając je wybranymi wzorami czy ornamentami. Dla osób o nietypowym guście, proponujemy zabawę kolorami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy fragment mebla pomalować inna barwą lub innym odcieniem.

Lakierowanie

Lakierowanie to także jeden ze sposobów na to, jak zachowując naturalny wygląd drewna, odświeżyć wykonane z niego przedmioty. Lakier nie tylko nada połysku wykańczanym powierzchniom, ale także zabezpieczy je przed ścieraniem. Zamiast lakieru warto także wziąć pod uwagę możliwość wykorzystania lakierobejcy. Preparaty te doskonale podkreślają rysunek słojów drewna, przy czym mogą nadać mu inny, wybrany przez nas kolor.

Pamiętajmy, że o ile nowe, aczkolwiek surowe meble, nie wymagają specjalnych przygotować do malowania i lakierowania, o tyle powierzchnie przedmiotów starych należy najpierw dobrze oczyścić, odtłuścić i odpylić. Dopiero to zagwarantuje nam, że nowa warstwa dekoracyjna będzie trwała i estetyczna.

Oklejanie

Jednym z rozwiązań, które dodadzą uroku każdym meblom, jest ich oklejenie. W tym celu możemy użyć dużych naklejek pokrywających całą powierzchnię danego mebla, np. drzwi szafy, lub pojedynczych elementów. Naklejki dekoracyjne mniejszych rozmiarów znajdziemy często w zestawach złożonych nawet z kilkudziesięciu elementów. To, w jakiej konfiguracji i ilości je zastosujemy, zależy więc wyłącznie od nas.

Do oklejania mebli możemy także wykorzystać okleiny o tradycyjnym lub bardziej nowoczesnym wzorze i kolorze. Warto także rozważyć metodę, za pomocą której z naszych mebli stworzymy atrapy prawdziwych rękodzieł. Mowa o decoupage, czyli oklejaniu mebli wzorami wyciętymi z papieru. Dzięki wielokrotnemu pokryciu lakierem przyklejonej do mebla dekoracji, uzyskamy w efekcie ozdobę przypominającą ręcznie namalowane ornamenty.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Meble kuchenne z drewna czy ze stali?
  2. Jak wybrać meble do kuchni?
  3. Zawsze piękne meble
  4. Na co zwrócić uwagę wybierając meble łazienkowe ?
  5. Jak kupić dobre meble?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.