Jak prawidłowo przygotować ogród do zimy

  • Sharebar

Jesień wbrew pozorom jest okresem bardzo intensywnej pracy w ogrodzie. Warto go odpowiednio przygotować na nadejście mroźnej zimy, ponieważ niskie temperatury szkodzą wielu naszym roślinom.

Odpowiednia higiena przed okryciem

Często wiele osób, które nie są związane z ogrodnictwem zadaje sobie pytanie, jak przygotować ogród do zimy. Wydawać by się mogło, iż to zadanie powinniśmy zlecić tylko specjalistom. Jednak należy mieć świadomość, iż możemy sami we własnym zakresie, nawet pomimo braku doświadczenia, sami prawidłowo przygotować ogród na nadejście zimy. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Przede wszystkim bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową higienę naszych roślin. Jeżeli chcemy je ochronić przed zimą, stosując specjalne materiały ochronne, takie jak między innymi agrowłóknina, czy też mata słomiana, powinniśmy odpowiednio wcześniej dokonać ich pielęgnacji. W tym celu należy usunąć wszelkie uszkodzone gałęzie, a także wysuszone, czy też chore. Jednak w przypadku drzew, podczas obcinania gałęzi, musimy uważać na różnego rodzaju choroby. Niestety obecnie drzewa są bardzo słabe. Jeżeli ich struktura jest uszkodzona, a tak się dzieje w przypadku, gdy odetniemy gałąź, jest ono narażone na przedostanie się do jego wnętrza różnego rodzaju bakterii oraz grzybów. Niestety powodują one często choroby naszych drzew, a także ich obumieranie. W dzisiejszych czasach odmian szkodliwych grzybów, a także bakterii jest wiele. Jednak należy mieć świadomość, iż możemy skutecznie się przed nimi bronić, stosując odpowiednie środki grzybobójcze. Są to specjalne preparaty, powszechnie dostępne na naszym rynku. Jednak nie są one uniwersalne i jeżeli zdecydujemy się na ich zakup, powinniśmy dokładnie wiedzieć, u jakich roślin możemy je stosować. Wystarczy uszkodzone miejsce po obcięciu gałęzi posmarować tym preparatem i tym samym stworzymy warstwę ochronną, przez którą nie przedostaną się żadne szkodliwe wirusy. Jeżeli już odpowiednio zadbaliśmy o nasze rośliny, powinniśmy przystąpić do ich okrycia.

W zależności od rodzaju rośliny, jaką chcemy okryć, możemy do tej operacji wybrać bardzo wiele materiałów ochronnych. Jak już wcześniej wspomniano, bardzo popularnym materiałem jest agrowłóknina. Jest to materiał, który został wykonany z tworzywa sztucznego. Jednak wiele osób mylnie sądzi, iż jeżeli jest to polimer, to tym samym nie przepuszcza powietrza i nasza roślina nie oddycha. Jest to błędne myślenie, ponieważ agrowłóknina jest stosunkowo nowym materiałem, który został zaprojektowany tak, aby ochronić naszą roślinę przed mrozem, a także zapewnić jej dostęp tlenu. Bardzo wiele osób decyduje się na jej zakup. Jednak równie popularna jest mata słomiana, jak i również zwykła słoma. Są to tańsze odpowiedniki, które od wieków są stosowane do ochrony roślin w ogrodzie. Jednak są coraz mniej chętnie kupowane, ponieważ stanowią doskonałe pożywienie dla wielu zwierząt szczególnie, jeżeli nasza działka mieści się w pobliżu lasu. Do ochrony roślin stosowana jest również często kora. To właśnie nią obsypuje się zazwyczaj krzewy. Jest doskonałym izolatorem dla korzeni, ponieważ chroni je przed niskimi temperaturami. Możemy wykorzystać także papier szary. Jednak jest on znacznie mniej trwały, niż przykładowo mata słomiana, czy agrowłóknina. W wielu sklepach możemy znaleźć także stroisz. Jest to doskonały materiał w przypadku, gdy pragniemy okryć rośliny iglaste.

Szczególnie narażone na mróz trawy oraz trawnik

W okresie jesiennym bardzo mało osób pamięta o odpowiedniej pielęgnacji trawnika. A to właśnie on jest narażony na zmianę temperatur, a także na osłabienie swojej struktury. Niestety w sezonie letnim często bardzo skrupulatnie o niego dbamy, jednak wraz z nadejściem jesieni zapominamy o nim. Jest to ogromny błąd. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż jeżeli jesień jest sucha, nasz trawnik także potrzebuje wody. Należy więc systematycznie go podlewać. Nie możemy także zapominać o jego odpowiednim odżywieniu. Warto w tym celu zastosować różnego rodzaju nawozy, w zależności od gatunku naszej trawy. Dzięki temu trawnik będzie dobrze dożywiony, co pomoże przetrwać mu mroźną zimę. Będzie mógł także zmagazynować odpowiednie substancje odżywcze, które pomogą przetrwać mu ten wymagający okres i odrodzić się na nowo wczesną wiosną.

Jednak należy pamiętać, iż w naszym ogrodzie rosną także różnego rodzaju trawy. Są dość wysokie rośliny, które także są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury. Należą do nich między innymi trawa pompasowa, czy też rozplenica japońska. Na okres zimowy zaleca się ich okrycie przynajmniej na wysokość około 40 centymetrów. Dzięki temu staną się bardziej odporne na mróz. Jednak nie możemy zapominać, iż okrywanie powinniśmy zacząć dopiero po pierwszych przymrozkach. W przeciwnym razie możemy nieświadomie uśpić ich okres wegetacji.

Pozostała architektura naszego ogrodu, o której powinniśmy pamiętać

Musimy mieć świadomość, iż nasz ogród to nie tylko rośliny oraz trawnik, o które powinniśmy szczególnie dbać. Z pewnością to one są jednymi z najważniejszych elementów naszego ogrodu, które nadają mu niepowtarzalny charakter. Jednak w naszym ogrodzie znajduje się również wyposażenie, dzięki któremu tak chętnie przebywamy w ogrodzie. Możemy zaliczyć do niego między innymi komplet ogrodowy. W upalne, letnie dni, służy nam przede wszystkim do odpoczynku. Jednak nie możemy zapominać, iż w zimę jest on nam w ogrodzie zbędny, z tego powodu powinniśmy go schować. Również należy mieć świadomość, iż zbyt niskie temperatury także nie mają na niego dobrego wpływu. Odpowiednio oczyszczone i w przypadku drewnianych mebli zakonserwowane produkty, powinniśmy umieścić w suchym miejscu. Bardzo ważne jest, aby pomieszczenie było suche, ponieważ wilgoć może spowodować psucie się niektórych elementów. Jednak meble to nie tylko jeden element wyposażenia. Także bardzo ważne są różnego rodzaju figury lub też fontanny, które są stworzone z materiałów mało odpornych na niskie temperatury. Zaleca się także usunięcie oczka wodnego lub w przypadku jego dużych rozmiarów dokładnego oczyszczenia na zimę. Jest to bardzo ważne, ponieważ niskie temperatury mogą zepsuć nasz obiekt, ponieważ woda, która w nim zalega, może zwiększyć swoją objętość i go rozsadzić.

Przygotowanie ogrodu do zimy wbrew pozorom nie wymaga od nas dużych nakładów pracy, a także spędzenia w ogrodzie wielu godzin. Wystarczy jedynie wykonać kilka prostych zabiegów, dzięki którym nasz ogród stanie się znów piękny, a także odpowiednio zabezpieczony przed nadejściem zimy. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż sezon zimowy jest dla naszych roślin często bardzo niekorzystny. Wiele krzewów oraz drzew, a także kwiatów, które nie rosną naturalnie w naszym klimacie, jest narażonych na uszkodzenie z powodu niskich temperatur. Warto o tym pamiętać, jeżeli pragniemy mieć znów ogród pełen kwiatów na wiosnę.


Artykuł powstał we współpracy z Ogrodolandią: http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (2 oddanych głosów)
Jak prawidłowo przygotować ogród do zimy, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Podobne wpisy:

  1. Jak prawidłowo dbać o odzież?
  2. Ogród marzeń
  3. Jak zadbać o swój ogród?
  4. Piękny ogród – wybieramy nasiona traw
  5. Jak się przygotować do Halloween?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.