Jak nauczyć dziecko sprzątać?

  • Sharebar

Według opinii psychologów dziecko jest odpowiednio ukształtowane do porządkowania swoich zabawek od trzeciego roku życia. Pierwsze próby nauczenie go pewnych obowiązków powinniśmy wprowadzać od najmłodszych lat po to, aby w przyszłości uniknąć znaczących problemów ze zmotywowaniem dzieci do sprzątania. W końcu bałagan to nic przyjemnego.

Podstawowe błędy rodziców

Kiedy próbujemy nauczyć nasze dziecko utrzymywanie porządku, często niewłaściwie podchodzimy do sprawy, przez co wyłącznie pogłębiamy problem. Jeden z podstawowych błędów to krzyk, wytykanie dziecku błędów w sposób bardzo dosadny oraz zmuszanie go do robienia porządków pod groźbą kary. Owszem takie groźby niejednokrotnie mogą się sprawdzić, ale nie uczą najmłodszych niczego dobrego. Porozumienie powinno być osiągane poprzez budowanie jak największej dawki pozytywnych emocji. Bardzo poważnym błędem jest też pozostawianie dziecka samemu sobie. Zapominamy o tym, że dziecko nie potrafi poradzić sobie z dużym bałaganem samodzielnie. Wspólne sprzątanie może być zaś receptą za sukces.

Etapowość

Chcąc nauczyć nasze dziecko regularnego sprzątania, powinniśmy starać się nakłaniać je do tego obowiązku jak najwcześniej. Rzecz jasna najmłodsze dzieci nie posiadają tak rozbudowanej wyobraźni oraz możliwości czysto manualnych, które pozwolą im na równe układanie zabawek czy użycie odkurzacza. Wprowadzanie dyscypliny powinno być więc etapowe, powinniśmy dostosowywać kolejne obowiązki wraz z dorastającym dzieckiem. W wieku od 3 do 5 lat dzieci powinny porządkować zabawki i zaczynać pomagać przy sprzątaniu ze stołu po posiłkach. W wieku od 6 do 8 lat mogą już swobodnie porządkować własne szafy z ubraniami, zbierać i wyrzucać śmieci, a dzieci w przedziale od 9 do 11 lat powinniśmy zarażać już odkurzaniem, myciem naczyń i segregowaniem prania. Dzieci powyżej 11 roku życia powinny wykonywać już niemal wszystkie prace domowe związane z porządkami.

Szukaj różnych rozwiązań

Pamiętajmy o tym, że nie każde dziecko może skutecznie reagować na te same metody, które sprawdziły się na przykład w przypadku naszych rodziców czy pociech znajomych z większym doświadczeniem. Dlatego też zawsze należy szukać różnych rozwiązań, które będą w stanie trafić do naszych dzieci. Spróbować możemy nauczyć je porządkować rzeczy za pomocą pudełek, co dla wielu dzieci okazuje się bardziej zrozumiałe, urządzać różnego rodzaju zabawy podczas sprzątania czy organizowania listy codziennych obowiązków dla całej rodziny.

Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie w pokoju swojego dziecka. Przeczytaj więcej tutaj.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.