Jak kosić w pełni bezpiecznie?

  • Sharebar

Wiele urazów i groźnych wypadków zdarza się nie tylko przez nadmierną rutynę, ale jeszcze częściej przez nadmierne negowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Tak jest chociażby w przypadku koszenia trawnika, pozornie bardzo prostej czynności.

Odpowiednia odzież od stóp do głów
Podstawowym elementem, który jest w stanie ochronić nas przed wszelkimi zagrożeniami, wynikającymi z koszenia trawy, jest odpowiednia odzież. Pamiętajmy, że nie musi być to koniecznie specjalistyczna odzież robocza, aczkolwiek ta z pewnością będzie najbardziej bezpieczna i funkcjonalna.

Zaczynając od stóp, bardzo ważne jest to, aby nigdy nie podejmować się koszenia w klapkach, japonkach i innym otwartym obuwiu, szczególnie jeśli podejmujemy się pracy z podkaszarką ręczną – wówczas zagrożenie  uszkodzenia stopy jest bardzo wysokie. Spodnie czy koszulka nie mają pozornie większego znaczenia, ale ważne, aby nie były one zbyt luźne. Istotne jest natomiast skuteczne zabezpieczenie rąk za pomocą rękawic ochronnych z trwałego materiału, które sprawią, że nie będziemy musieli się przejmować nieprzyjemnymi odciskami i mrowieniem. Kluczowe, szczególnie przy pracy z kosami i podkaszarkami jest zabezpieczenie wzroku, kiedy to odpadające kolejno z naszego trawnika źdźbła bardzo łatwo mogą odbić się w stronę naszej twarzy. Przy każdym typie kosiarki, zalecane jest też używanie słuchawek, które skutecznie ochronią ten niezwykle ważny zmysł przed uszkodzeniem, spowodowanym nadmiernym poziomem hałasu, zauważalnym głównie przy pracy urządzeń spalinowych.

Odpowiednie zachowania
Ubranie to rzecz jasna nie wszystko. Powinniśmy przestrzegać też wszystkich zasad użytkowania kosiarek. Do nieprawidłowych zachowań, które niejednokrotnie doprowadziły już do znaczących urazów czy nawet amputacji, jest np. próba opróżniania kosza kosiarki w trakcie jej pracy, kiedy w ciągłym ruchu  są noże tnące. Urządzenie należy wyłączyć zawsze także podczas uzupełniania paliwa oraz oleju w kosiarkach spalinowych. Szczególną uwagę należy zachować też podczas użytkowania maszyn elektrycznych, nie zapominając o tym, że ich źródłem zasilania jest kabel – ten w pewnym sensie może nam ograniczać i może być niebezpieczny, kiedy zapląta się pod kołami.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.