Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?

kuchnie
  • Sharebar

Kuchnia, poza tym, że jest sercem niemal każdego domu, powinna być pomieszczeniem funkcjonalnym i ergonomicznym. Jej urządzanie nie jest zadaniem łatwym. Istnieje kilka zasad, które w dobrze urządzonej kuchni powinny być spełnione.

W ustawieniu mebli liczy się przede wszystkim ergonomia. Rozmieszczenie mebli powinno ułatwiać pracę w kuchni. Najprostszym przykładem jest ustawienie suszarki do naczyń w pobliżu zlewozmywaka. Nie będziemy przecież z umytymi szklankami biegać przez pół kuchni, żeby odstawić je do suszenia. W kuchni wykonujemy pewne określone czynności: przygotowanie potraw, samo gotowanie, zmywanie naczyń. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w urządzeniu pomieszczenia. Kolejnym istotnym elementem jest właściwa organizacja pomieszczenia.

Kuchnia to również miejsce służące do przechowywania. Wybierajmy takie meble, dzięki, którym w prosty sposób zagospodarujemy przestrzeń np szuflady, czy półki zamiast zamkniętych szafek. W kuchni gromadzimy bardzo dużo przedmiotów potrzebnych do gotowania, podawania posiłków oraz produktów żywnościowych. Uporządkowanie ich za pomocą odpowiednich przegródek czy pojemników usprawni zarówno samo gotowanie, jak i sprzątanie. Jeżeli zagospodarujemy przestrzeń w przemyślany sposób, nie będziemy później niepotrzebnie tracić czasu na szukanie. Niezwykle ważne jest dostosowanie mebli do wzrostu użytkowników. Zawieszenie szafek w zasięgu naszej ręki, blaty na odpowiednich wysokościach uchronią nasz kręgosłup przed niepotrzebnym nadwyrężaniem. Kuchnia powinna być również miejscem bezpiecznym.

Rozwiązania takie, jak zlewozmywak w pobliżu kuchenki czy lodówki lub kuchenka w sąsiedztwie okna nie są najlepsze. Pomyślmy również zawczasu o zapewnieniu szybkiego i swobodnego dostępu do gniazdek elektrycznych. Jeżeli mamy zamiar spędzać w kuchni dużo czasu, nie tylko na gotowaniu, ale też na spotkaniach przy kuchennym stole, powinniśmy czuć się w niej komfortowo. Idealne, sterylne niemalże kuchnie z katalogów to tylko piękny obrazek na potrzeby reklamy. Kuchnia powinna być przytulna. Powinna zapraszać domowników rankiem na łyk gorącej kawy, a wieczorem na wspólną kolację.

Czytaj więcej: meble kuchenne Kraków

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Kuchnie na wymiar
  2. Jak urządzić swój pokój – kilka porad
  3. Kuchnie nowoczesne w stylowej formie
  4. Jak urządzić wygodny pokój dla dziecka?
  5. Nowoczesne meble do kuchni
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.