Instalacja centralnego odkurzania

  • Sharebar

Coraz więcej inwestorów, zarówno indywidualnych jak też instytucjonalnych ulega namowom architektów sugerujących zastosowanie w budynku systemu centralnego odkurzania.

Zainstalowany w domu odkurzacz centralny zapewnia zarówno większą skuteczność i wygodę sprzątania w stosunku do urządzeń tradycyjnych, jak również cichą pracę – ze względu na umieszczenie jednostki centralnej stanowiącej napęd systemu – w oddzielnym pomieszczeniu. Instalacja posiada również znacznie większą siłę ssania a zanieczyszczone powietrze jest filtrowane i trwale usuwane z budynku – poziom higieny jest więc nieporównywalnie wyższy niż w przypadku standardowego odkurzacza wtłaczającego powietrze z powrotem do pomieszczenia.

System odkurzacza centralnego tworzą: jednostka centralna, rury i kształtki, wąż i akcesoria.

Jednostka centralna

Składa się z silnika z turbiną, filtrów oraz zbiornika na kurz – umieszczonych we wspólnej obudowie, przeważnie w kształcie walca lub w przypadku urządzeń typu split rozmieszczonych oddzielnie. Jednostkę centralną zwykle lokalizuje się w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu . dostęp do jednostki powinien zapewniać wygodne usuwanie nagromadzonych zanieczyszczeń.

Silnik odkurzacza centralnego posiada moc do 3 kW. Standardowe filtry rzadko są stosowane, przeważnie w jednostkach centralnych stosuje się separatory cykloniczne które powinny być systematycznie opróżniane.

Zbiornik na kurz i śmieci posiada zwykle  do 40 l pojemności. Powinien być opróżniany kilkakrotnie w ciągu roku. Stopień napełnienia zbiornika nie ma wpływu na wielkość siły ssącej.

Instalacja

Stanowi połączenie jednostki centralnej z gniazdami ssącymi. Wykonuje się ją z rur z antystatycznego pcv o znacznej gładkości zapewniającej poślizg zabezpieczający przed osadzaniem zanieczyszczeń na ściankach. Rury mają zwykle średnicę 50 mm i prowadzone są w szachtach instalacyjnych, bruzdach lub obudowach z płyt g-k. Załamania na trasie ich przebiegu powinny być wykonane w formie łuków lub kolan.

Rura wylotowa

Jest to odcinek instalacji znajdujący się za jednostka centralną odprowadzający odfiltrowane powietrze do wyrzutni. Na rurze wylotowej należy zamontować tłumik zabezpieczający przed wydostawaniem się hałasu na zewnątrz budynku. Wyrzutnię montuje się w elewacji budynku, możliwie wysoko nad poziomem terenu  (40 – 50 cm) co zabezpieczy instalację przed przenikaniem wody opadowej.

Gniazda ssące.

Ich rozlokowanie w budynku powinno zapewnić swobodne dotarcie do każdego miejsca w budynku, przy zastosowaniu długości węża do 15 m. Każde z nich powinno obsługiwać 50 do 100 m2 powierzchni. W budynku jednorodzinnym wystarczy jedno na kondygnację. W zależności od rodzaju instalacji uruchomienie odkurzacza może nastąpić po włożeniu końcówki węża do gniazda lub włączeniu przełącznika na uchwycie węża. Do każdego gniazda musi być doprowadzone zasilanie elektryczne.

Instalację uzupełniają wszelkiego rodzaju akcesoria – wąż, szczotki, ssawki o różnych rozmiarach i przeznaczeniu umożliwiające także pranie dywanów i mycie okien a także czyszczenie kominka.

Wykonanie instalacji centralnego odkurzania polega na planowym poprowadzeniu rur łączących jednostkę centralną i gniazda ssące i powinno być uwzględnione przez architekta lub biuro projektowe na etapie projektowania budynku.

Zapraszam do odwiedzenia strony zawierającej szereg informacji na tematy związane z budową domu lub znajdź nas na Facebooku

arch. Piotr Kropaczek

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.