Grzyb nie na talerzu

ogród
  • Sharebar

Każdego roku rodzinne ogródki działkowe organizują konkursy na najpiękniejszy ogród. Działkowcy od pierwszych dni wiosny dbają o swój kawałek ziemi, aby zdobyć wymarzone pierwsze miejsce. Najczęściej nagrodą w takim konkursie jest zestaw do pielęgnacji roślin, lub bon na zakupy w markecie. Ale najważniejsza jest satysfakcja i uznanie w oczach rywali, bowiem wyhodowanie przyzwoitego ogródka nie należy do prostych zadań. Wie o tym każdy, kto choć raz miał do czynienia z uprawą roślin.

Najżmudniejsza praca jest oczywiście przy pieleniu chwastów, kiedy to godzinami trzeba wyrywać najmniejsze niepożądane źdźbło. Zmorą wszystkich ogrodników jest perz pospolity, który tworzy pod ziemią rozległy system korzeniowy, bardzo trudny do mechanicznego usunięcia. Korzenie perzu potrafią rozchodzić się na wiele metrów, wybijając niespodziewanie w zupełnie innym miejscu. Bardzo podobnie jest z innymi chwastami, które są częstym gościem na działkach. Niektóre z nich mają z kolei tak silne korzenie, że ich resztki zostają po wyrwaniu w glebie i po pewnym czasie rodzą nową roślinę, która zabiera cenne składniki odżywcze. Niejeden ogrodnik zmagał się z plagą mlecza pospolitego, którego nasiona potrafią przenosić się na ogromne odległości. Wypielenie ogródka to duży wysiłek, zwłaszcza gdy jego powierzchnia jest słuszna, a my nie mamy na to czasu, ani siły. Dużo prościej jest zastosować specjalne płyny do spryskiwania, które uszkadzają niepożądanych gości, ale nie szkodzą roślinom ozdobnym. Bardzo często polecanym preparatem jest Roundup Energy, który jest łatwy w użyciu – to forma koncentratu, który należy przed użyciem rozcieńczyć wodą.

Nie tylko zwykłe chwasty potrafią narobić szkód podczas uprawy. Rośliny często muszą zmagać się z zakażeniami grzybicznymi, które jesteśmy w stanie dostrzec dopiero po dłuższym czasem od zachorowania. Grzyby i pleśnie to zmora, która rozprzestrzenia się błyskawicznie na sąsiednie liście. W takim wypadku koniecznie trzeba zastosować środek grzybobójczy (np.: Mildex, Boradon), ponieważ ich zarodniki mogą szkodzić zdrowiu, lub powodować alergie układu oddechowego.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Schody nie tylko połączeniem pięter
  2. Diody nie zawsze intensywnie święcące
  3. Zakładanie ogrodu coraz bardziej popularne
  4. Dlaczego nie lubimy publicznych toalet?
  5. Cena nie zawsze w opozycji do jakości
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.