Energooszczędność w domach

gruntowy wymiennik ciepła
  • Sharebar

Coraz częściej stawia się na budowę domów energooszczędnych, które znacznie obniżają koszty utrzymania domu i jego ogrzewania, jak również przyczyniają się do ochrony środowiska. Jest wiele sposobów na wprowadzenie energooszczędności w domach. Głównie chodzi tu o ogrzewanie, a także o pozyskiwanie energii elektrycznej, z tego, co daje natura. Zarówno można skorzystać z energii słonecznej, a także ciepła, które kumuluje w sobie gleba.

Zacznijmy wiec od wykorzystania energii słonecznej. Słońce, dzięki temu, że jego promienie UV gromadzą się i nagrzewają dane elementy, można je dużo lepiej wykorzystać. Mianowicie za pomocą systemów fotowoltaicznych. Instalacje fotowoltaiczne to panele monokrystaliczne i polikrystaliczne, które montuje się zwykle na dachach budynku, lub wysokich słupach, aby pochłaniały energie oddawana przez promienie słoneczne. Najczęściej wybierane są płyty polikrystaliczne, gdyż są tańsze w utrzymaniu, a także bardziej wydajne. Energia słoneczna, która gromadzi się w panelach przesyłana jest do baterii, a z nich energia wędruje do konwektorów, które przekształcają ja w prąd zasilający wszystkie urządzenia w domu. To doskonałe wyjście dla domów, które stoją w miejscach bardzo nasłonecznionych.

Inną możliwością energooszczędności w domach jest wykorzystywanie ciepła, jakie zgromadzone jest w ziemi, tuz pod warstwa przemarzania. Aby jednak skorzystać z tych dóbr, należy zainwestować w gruntowy wymiennik ciepła. To urządzenie doskonale sprawdza się zarówno w dni zimowe, jak również w dni letnie. Dzieje się tak za pomocą rekuperatora. To on za pomocą glikolu, i takiej czynność jak rekuperacja, rozprowadza w zależności od pory roku powietrze zimne, bądź ciepłe.

Gleba pod warstwa przemarzania ma temperaturę w granicach 4 do 8 stopni Celsjusza. Wymiennik tam umieszczony pobiera to powietrze przekazując je do rekuperatora. Takie wymienniki zastępują klimatyzację w całym budynku. Dzięki swoim funkcjom, rekuperator może obniżyć temperaturę nagrzanego powietrza nawet o połowę. Tak wie inwestycja w gruntowe wymienniki ciepła oraz rekuperator, znacznie obniża koszty ogrzewania, oraz ochładzania pomieszczeń. A jeśli chodzi o dni wiosenne, rekuperator wyrównuje temperaturę pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem.

Istnieje jeszcze znacznie więcej możliwości na prowadzenie energooszczędnego domu. To nie tylko korzyści finansowe dla domowników, jak również korzyści związane z ochrona środowiska. Obydwa urządzenia nie powodują hałasu, a także nie emitują do środowiska niebezpiecznych i szkodliwych substancji.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Szafa sosnowa w naszych domach
  2. Urzadzenia chłodnicze w naszych domach
  3. Ekologiczny dom
  4. Ogrzewanie gazowe do domu
  5. Doskonałe pompy ciepła ze Szwecji
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.