Drzwi zewnętrzne, ważne jak cały dom

  • Sharebar

Wyobraźmy sobie dom bez drzwi zewnętrznych. Śmiesznie, nie? A teraz wyobraźmy sobie ten sam dom z marnymi drzwiami zewnętrznymi, które nie wyglądają ani solidnie, nie są bezpieczne, łatwo je sforsować, brak im urody… Jeśli porównamy te dwa domy, to zobaczymy, że są bardzo podobne. Do czego zmierzam? Nie warto oszczędzać na drzwiach wejściowych, bo to jeden z najważniejszych elementów naszego domu.

 

Jest kilka powodów takiego stanu:

 

  • Drzwi zewnętrzne to wizytówka. Świadczą o naszym guście, dobierajmy więc jak najbardziej estetyczne, ładne drzwi, najlepiej zaś, jeśli będą pasować do całości koncepcji (dom, ogród).
  • Takie drzwi to także bezpieczeństwo. Nietrudno sobie wyobrazić złodzieja w domu, szczególnie, że widzieliśmy go nie jeden, nie dwa, a wiele razy w telewizji czy w filmach, dlatego też drzwi powinny stwarzać poczucie, że nam to nie grozi!
  • Drzwi zewnętrzne to wreszcie inwestycja na przyszłość. Wybierajmy więc dobrze, by nie zmieniać ich po kilku miesiącach. Takie drzwi powinny służyć na długie lata.

 

Kupujemy, wymieniamy. Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim musimy sprawdzić kilka rzeczy technicznych. Najważniejsza jest oczywiście kwestia rodzaju takich drzwi: wymiary, montaż czy sposób osadzenia. Chcąc nie chcąc, tego nie da się obejść. Następnie uwzględnijmy parametry, takie jak wysokość i szerokość drzwi (jednocześnie miejmy na uwadze, że kompletny montaż to także skrzydło i ościeżnica, więc otwory drzwiowe muszą być trochę większe niż drzwi; oczywiście ma to zastosowanie podczas pierwszego montażu). Gdy zdarzy nam się wymiana, powinniśmy wymierzyć poprzednie drzwi oraz określić, czy są lewe lub prawe (stronność). Jak to określić? Stajemy przodem do ościeżnicy od strony, gdzie znajdują się zawiasy. Jeśli są po prawej stronie to oznacza, że mamy do czynienia z drzwiami prawymi, jeśli po lewej – to z lewymi. Niektórzy lekceważą kwestie ościeżnicy, a warto zauważyć, że jedynie pełny montaż (skrzydło i ościeżnica) to gwarancja braku uchybień technicznych. Takie drzwi są stabilne, dobrze przylegają, są też odpowiednio szczelne.

 

Kwestia estetyczna

 

Bezpieczeństwo, trwałość, kwestie techniczne są bardzo ważne, lecz co z estetyką? Pamiętajmy, że jest ona równie ważna. Wybrane przez nas drzwi wejściowe komponując się z wnętrzem, a także wyglądem budynku (elewacją), oknami, dachem – to niezwykle cenna zaleta. Najlepiej, jak takie drzwi będą się komponować, zarówno pod kątem kolorystyki, ale także pod względem stylu, czyli tego, jak zaprojektowany jest nasz dom. W zależności od tego, jaki preferujemy styl, drzwi mogą być minimalistyczne, proste lub wręcz przeciwnie, porażać będą ozdobnikami i dodatkami, takimi jak wizjery, zdobienia czy klamki.

 

Jak widać, drzwi wejściowe mogą być z jednej strony bezpieczne, z drugiej ładne i gustowne. Nie kupujmy ich na szybko, bo częsta zmiana to koszt, a także niezadowolenie. Warto zastanowić się raz a dobrze, a na pewno będziemy zadowoleni przez długie lata.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Zewnętrzne drzwi do domu
  2. Jak wybrać zamek do drzwi?
  3. Wybieramy drzwi wejściowe
  4. Gdzie wykorzystać drzwi harmonijkowe?
  5. Drzwi harmonijkowe – więcej przestrzeni
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.