Drewno – ponadczasowy materiał

 • Sharebar

Drewno jest materiałem bardzo wdzięcznym, można go używać jak tworzywo do konstrukcji i wykończenia, wytworzymy z niego meble, dachy i inne ciekawe rzeczy, nawet zabawki. Służy latami, ale tylko, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Warto wobec tego stosować się do kilku wytycznych, które pomogą zachować ten wspaniały materiał w porządnej kondycji. Poniższe rady są odpowiednie dla osób, które poszukują informacji na temat typowego konserwowania drewna, dotyczą jednocześnie konserwowania drewnianych elementów ogrodowych, jak choćby palisad czy płotów.

 

Na konserwacje drewna składa się pięć niezbędnych czynników:

 

 • to, jaki mamy gatunek drewna do zakonserwowania,
 • wilgotność drewna,
 • dobrany środek do ochrony (dekoracji) drewna,
 • odpowiednie malowanie,
 • wybór koloru.

 

Żeby odpowiednio zabezpieczyć każdy rodzaj drewna, należy wiedzieć, jakie dany gatunek ma właściwości. W budownictwie najczęściej spotykamy rodzaj drewna z gatunków typowo iglastych, czyli sosnę i świerk. Ten typ drewna odznacza się miękkości, elastycznością i dość dużą wytrzymałością. Z drugiej strony, w stolarstwie mamy już całkiem inny przypadek, gdyż pozyskiwane drewno pochodzi z drzew liściastych (olcha, dąb, buk). W przeciwieństwie do gatunków miękkich to drewno jest dość twarde, ciężkie, błyskawicznie też wchłania wodę, co oznacza, że korzystniej jest je stosować we wnętrzach.

 

Każde drewno przed użyciem powinno zostać wysuszone. Z praktyki wiadomo, iż drewno twarde będzie schło dłużej niż miękkie, natomiast drewno przeznaczone do produkcji stolarskiej powinno być osuszone w specjalnych pomieszczeniach, tak zwanych, suszarniach.

Niezbędna dla drewna jest impregnacja. Najlepsze do tego celu są preparaty biobójcze, niszczą one grzyby, pleśnie, a także owady znajdujące się w drewnie. Pamiętajmy, żeby przed wykonaniem impregnacji usunąć kurz i żywicę.

 

Po wybraniu właściwego preparatu do wykończenia i dekoracji, kładziemy go pędzlem, wykonujemy przy tym ruchy zgodne z kierunkiem słojów. Może się zdarzyć, iż będziemy nakładać parę warstw wykończeniowych. Jeśli tak, musimy po każdym malowaniu trochę zeszlifować nawierzchnię, co pomoże nam usunąć pyłki, kurz oraz mogące się pojawiać nierówności.

 

Jeśli planujemy zmienić naturalny kolor drewna, to w tym celu musimy stosować barwienie przy wsparciu syntetycznych barwników. Wybierając zaś kolor, pamiętajmy, jaki mamy gatunek drewna, na którym znajduje się impregnat. Może się różnić od drewna, które zamierzamy pomalować, warto więc zrobić próbę, gdyż każdy rodzaj drewna może dać całkowicie inny kolorystyczny efekt.

 

Te wszystkie czynności pozwolą nam cieszyć się wspaniałymi elementami drewnianymi, które nie dość, że pięknie się prezentują, to są także odporne na szkodniki i warunki atmosferyczne.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

 1. Drewno
 2. Drewno
 3. Drewno górą – budujemy domy
 4. Antresole i ogrodzenia – jaki materiał jest najlepszy?
 5. Drewno i zabawa – dobrana para
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.