Domy inteligentne – nowoczesne rozwiązania

  • Sharebar

Energooszczędny, funkcjonalny, komfortowy w użytkowaniu – tak w skrócie można określić dom inteligentny, który związany jest z koncepcją budownictwa pasywnego. Domy pasywne projektowane są tak, aby w każdym pomieszczeniu zapewniona była optymalna temperatura na stałym i równym poziomie. Osiąga się to przez wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i nowoczesnych technologii stosowanych w budownictwie.

Przemyślane rozwiązania konstrukcyjne

Najważniejszym źródłem ciepła w budynkach pasywnych jest energia słoneczna. Dlatego dom jest tak projektowany, stawiany i sytuowany na działce, aby w pełni umożliwiał wykorzystanie tego źródła ciepła. Przy doborze materiałów konstrukcyjnych w domach energooszczędnych należy się kierować głównie dwoma parametrami:

  • pojemnością cieplną materiału i
  • współczynnikiem przewodzenia ciepła.

Pierwszy decyduje o tym, ile ciepła dany materiał może zaabsorbować i jak długo będzie je oddawał do otoczenia. Im większa gęstość danego materiału, tym więcej ciepła może on zgromadzić. Drugi parametr określa, jaką ilość ciepła dany materiał przewodzi. Im niższa jego wartość, tym lepszym jest izolatorem.

Dom pasywny ma jak najdłużej zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniach – zimą ciepło, latem chłód, dlatego tak  istotne jest aby odpowiednio połączyć ze sobą dobór materiałów w taki sposób, aby zapewnić jak najniższą wartość współczynnika przenikania ciepła (U) dla całej przegrody.

Domy pasywne i energooszczędne mogą być budowane w dowolnej technologii,  o ile zachowane są wszystkie zasady projektowania i wykonania takiego budynku, a jego ostateczny bilans energetyczny będzie mieścił się w określonych granicach zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania. Ciekawym sposobem, stosowanym od lat na zachodzie, jest budowa domów energooszczędnych z wykorzystaniem drewna jako głównego elementu konstrukcyjnego, który, pomimo iż ma mniejszą zdolność do akumulacji ciepła niż beton, ma znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne. Połączenie tych dwóch aspektów i odpowiednio opracowana konstrukcja danej przegrody (np. ściany zewnętrznej) sprawia, że materiał konstrukcyjny jednocześnie stanowi sam w sobie warstwę izolacji.

Wentylacja z rekuperacją

Ponieważ jednym ze źródeł strat ciepła jest niekontrolowana wymiana powietrza przez wentylację grawitacyjną (która działa tylko zimą), w domach pasywnych zalecana jest tylko wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwalająca na odzyskiwanie ciepła, a jednocześnie zapewniająca stałą i regularną wymianę powietrza.

Ponadto bardzo ważne jest takie usytuowanie budynku na działce względem stron świata, aby największe oszklenia znajdowały się od strony południowej. Dzięki temu znaczna część ciepła potrzebnego do ogrzania domu będzie pozyskana ze słońca. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest stosowana właśnie po to, aby odpowiednio zagospodarować to ciepło.

Centrala wentylacyjna nawiewa w sposób kontrolowany świeże powietrze z zewnątrz i usuwa z domu powietrze nieświeże i zużyte. Oba strumienie powietrza (nawiewanego i wywiewanego) mijają się (z pominięciem kontaktu bezpośredniego) w rekuperatorze, w którym ciepło z powietrza zużytego ogrzewa powietrze nawiewane. W zależności od centrali wentylacyjnej, możliwe jest odzyskanie nawet 93% ciepła ze zużytego powietrza, dzięki czemu nie tylko eliminujemy konieczność wietrzenia pomieszczeń przez otwarte okna, ale także radykalnie minimalizujemy straty ciepła. Przy dobrze skonstruowanym budynku i zastosowaniu centrali wentylacyjnej o wysokiej sprawności, zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania jest na tyle niskie, że budynek wymaga jedynie dogrzania w bardzo zimnych miesiącach, np. przy pomocy pompy ciepła o niewielkiej mocy.

Pompa ciepła

Domy energooszczędne wymagają mniejszej ilości ciepła do ogrzewania, w porównaniu do zwykłego domu, dlatego można w nich bez problemu stosować takie urządzenia grzewcze, jak pompy ciepła. Ze względu na sposób pozyskiwania ciepła, pompy dzielą się na trzy rodzaje: woda-woda (WW), powietrze-woda (AW), solanka-woda (BW). Wykorzystanie tego typu alternatywnych systemów energooszczędnych sprawia, że nie trzeba sięgać po standardowe rozwiązania grzewcze, jak kotły czy piece. Pozyskiwanie ciepła z naturalnych źródeł pozwala zredukować koszty związane z dostawą energii cieplnej.

Kolektory słoneczne

Dodatkowym elementem pozwalającym na pozyskiwanie darmowej energii grzewczej są kolektory słoneczne, które jednak wymagają dużego nasłonecznienia i dlatego najlepiej sprawdzają się latem. Ze względu na sposób pozyskiwania energii, wyróżnia się kolektory słoneczne wodne i powietrzne, przy czym dostępne są w dwóch rodzajach – płaskie i próżniowe. Zazwyczaj montowane są w celu podgrzewania wody, jednak coraz częściej są też traktowane jako systemy wspomagające ogrzewanie. Dlatego też na rynku dostępne są systemy umożliwiające łączenie tych dwóch funkcji.

Aby korzystać z instalacji solarnych jako systemu wspomagającego ogrzewanie, konieczne jest ogrzewanie podłogowe. Jeśli jednak funkcjonuje ścienne lub tradycyjne grzejnikowe, wówczas niezbędne jest posiadanie opcji regulacji temperatury pracy.

Dom inteligentny

Dom inteligentny to stosowanie technologii budowlanych właściwych dla koncepcji pasywnej, dla której właściwe są takie rozwiązania, jak nowoczesne systemy wentylacji i ogrzewania, a także automatyka budynku zapewniająca komfort użytkowania http://domy.procyon.com.pl/dom-inteligentny

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Projektujemy nowoczesne domy
  2. Rozwiązania energooszczędne w domu
  3. Domy z bali – domy z Twoich marzeń
  4. Piękne i ekologiczne domy z drewna
  5. Domy z bali drewnianych, przytulny klimat na zimę!
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.