Dlaczego postarzamy drewno?

  • Sharebar

Drewno jest w cenie, jeśli chodzi o materiały budowlane. Chociaż nie gości już tak często na naszych ścianach, jak w czasach królowania boazerii, chętnie je widzimy na naszych podłogach, a także na ścianach zewnętrznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się drewno stare. A dokładnie – postarzane.

Tak jak kiedyś boazeria cieszyła się wielką popularnością, tak teraz wielkim wzięciem cieszą się drewniane podłogi. Gatunkom rodzimym, z którymi od dawna za pan brat żyli nasi stolarze, przybyła konkurencja z dalekich stron świata. To nie tylko urok nowości, ale niezwykła wytrzymałość w trudnych warunkach pogodowych i wilgotnościowych sprawiły, że drewno egzotyczne możemy spotkać nie tylko w kuchniach czy łazienkach, ale także na elewacjach domów i jako wykończenie tarasów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się gatunki drewna postarzanego.

Tendencja do postarzania i lubienia tego, co zostało nadgryzione zębem czasu, jest obserwowana na wszystkich kontynentach. To nie tylko rustykalne kuchnie, decoupage i przywracanie życia starym meblom i domowym sprzętom. To również działanie w drugą stronę – postarzanie niedawno powstałych materiałów. Proces ten – i tu oddalamy się od zagadnień budowlanych – miał wpływ na niezwykłą popularność aplikacji na telefony komórkowe – Instagram. Na zrobione przez aparat w komórce zdjęcie można, tuż przed wysłaniem efektu do portali społecznościowych, nałożyć filtr, który postarza zatrzymany w czasie kadr. Fotografię można zmienić w czarno-białą, dodać winietę, ziarnistość, szumy i taką kolorystykę, by odpowiadała zdjęciom sprzed dziesięcioleci, a nawet stulecia. Niestety, aby postarzyć drewno, trzeba się napracować nieco bardziej, telefon komórkowy nie przyda się nam na nic.

Drewno postarzane w naszym zakresie nie będzie tak wielkich rozmiarów, jak na przykład podłoga. Zanim wybrany przez nas obiekt poddamy działaniom postarzającym, trzeba sprawdzić jego skutek na wybranym wcześniej, niedużym fragmencie – efekty, jakie możemy uzyskać, mogą dalece odbiegać od zakładanych. Drewno, którego wygląd zmienimy za pomocą patynowania, woskowania, decoupege`u, techniki crack czy Shabby-chic, będzie tym samym dzięki naszym działaniom jeszcze bardziej dopasowane stylem do aranżacji mieszkania.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Jak przygotować drewno do kominka?
  2. Drewno
  3. Drewno górą – budujemy domy
  4. Drewno – ponadczasowy materiał
  5. Drewno
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.