Czyszczenie strumieniowo-ścierne – co to?

  • Sharebar

Technik czyszczenia powierzchni jest tak naprawdę bardzo dużo, w tym artykule chciałbym jednak przybliżyć czytelnikom metodę strumienowo-ścierną, zwaną także popularnie piaskowaniem.

Za pomocą techniki strumieniowo-ściernej można naprawdę skutecznie usunąć wszystkie zanieczyszczenia, ale w jaki sposób się to dzieje? W piaskowaniu czyści się daną powierzchnię za pomocą ścierniwa nanoszonego z olbrzymią szybkością za pomocą strumienia cieczy pod ciśnieniem lub ewentualnie sprężonego powietrza. Dzięki zastosowaniu piaskowania powierzchnia zostaje oczyszczona z wszystkich zabrudzeń, a niejako przy okazji nabiera pewnej szorstkości, co jest niezwykle pożądaną cechą na przykład podczas malowania. Mimo tego, że obecnie czyszczenie strumieniowo-ścierne jest bardzo rozpowszechnione, to jednak metoda ta jest bardzo stara i pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, kiedy to została wymyślona przez Benjamina Tilghama.

Jakie parametry bierze się pod uwagę podczas piaskowania? W czyszczeniu-strumieniowo ściernym branych pod uwagę jest wiele czynników.  Są to: twardość materiału ściernego (wyrażana w skali Mohnsa), ciśnienie cieczy lub gazu, rodzaj ścierniwa, kształt ziaren ściernych (izometryczne, blaszkowate, płytkowate, słupkowate, iglaste). Znaczenie ma także wielkość drobin ścierniwa (ziarna ścierne, proszkim, mikroproszki) oraz ich pochodzenie (naturalne, sztuczne).

Piaskowanie jest skuteczną metodą czyszczenia, ale wbrew pozorom jest to proces niezwykle skomplikowane, w którym aby osiągnąć pożądany efekt, konieczne jest uwzględnienie wielu różnych parametrów.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.