Czym wyróżnia się styl skandynawski?

  • Sharebar

Każdego roku rynek projektantów wnętrz jest zasypywany zleceniami stworzenia wystroju w określonym stylu. Od jakiegoś czasu bardzo modny i spotykający się z wielkim zainteresowaniem jest styl skandynawski. Czym on się wyróżnia? Dlaczego tak wiele osób decyduje się na niego w różnych miejscach na świecie? Dla kogo taki styl sprawdzi się najlepiej?


Styl skandynawski przyszedł do nas, jak sama nazwa mówi, z krajów skandynawskim, i z nimi właśnie się kojarzy – przede wszystkim z chłodem, prostota i surowością. W związku z tym polecany jest osobom, które liczą na duże, przejrzyste wnętrze z ogromną ilością przestrzeni i bez ograniczeń zarówno pod względem intensywnych kolorów, jak również drewnianych dodatków. Niekoniecznie w praktyce takie rozwiązanie sprawdzi się w domach, gdzie jest dużo małych dzieci – ich psoty i figle mogą sprawić, że biel szybko przestanie być bielą, a nie każdą przestrzeń da się umyć z flamastrów czy kredek.
Jeśli jednak zdecydujemy się na ten styl, musimy liczyć się przede wszystkim z dużą ilością jasnych kolorów we wnętrzu. Na szczęście w stylu skandynawskim możemy liczyć również na wiele atrakcyjnych dodatków, które będą dobrze równoważyć całość i stanowić punkt zaczepienia dla wzroku. Świetnie sprawdzają się tutaj wszystkie rozwiązania, które obejmują proste i „czyste” materiały i kolory. Z tego powodu znajdziemy we wnętrzu głównie drewno, metal, ale również rozmaite odcienie bieli oraz dodatki, które będą ozdobione wzorek kraty czy pasków.
Nie da się jednak oprzeć wrażeniu, że w stylu skandynawskim istotne jest również zachowanie pewnego charakteru wnętrza. Wnętrze takie raczej nie jest ciepłe i przytulne, choć z lubością wyposażane w rozmaite koce, poduszki oraz inne, przyjemne dodatki. Mimo wszystko, głównie dzięki zestawieniu materiałów i kolorów pozostaje ono wnętrzem chłodnym i o dość surowym charakterze. Nawet dodatki, które mogą być intensywne – głównie czarne, czerwone, niebieskie – nie sprawią, że będziemy się tutaj czuć jak w angielskiej kuchni.
Styl skandynawski często wybierają osoby, które właśnie urządzają swoe pierwsze mieszkanie i liczą na to, że będą mogły pozyskać wrażenie większej przestrzeni. Nierzadko jest to styl preferowany przez osoby młode, które nie chcą zamykać się w małych wnętrzach i lubią czyste, nieskomplikowane wzornictwo. Styl ten jest o tyle wygodny, że dzięki użyciu większej ilości dodatków można sterować uczuciem ciepła oraz jego charakterem. To sprawia, że każde wnętrze wykonane w stylu skandynawskim jest w istocie nieco inne, indywidualne oraz ciekawe.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Czym charakteryzuje się styl skandynawski?
  2. Styl skandynawski, czyli urok prostoty!
  3. Styl francuski a styl prowansalski?
  4. Skandynawia w polskim domu
  5. Jak urządzić małe wnętrze?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.