Czy rolety są lepsze niż zwykłe zasłony?

  • Sharebar

Wiele osób nigdy nie zrezygnuje z tradycyjnych przesłon na rzecz nowoczesnych rolet. Dzięki swej różnorodności, doceniane są za duże możliwości aranżacyjne. W naszych oknach wciąż dumnie prezentują się zasłony z naturalnego lnu czy błyszczącej tafty.  Dekoracje te są na tyle uniwersalne, że możemy dopasować je niemal do każdego stylu i możliwości finansowych. Jednak mimo zalet zasłon, okazuje się, że rolety przeżywają właśnie swój złoty wiek, a ich producenci wcale nie narzekają na brak zamówień. Dlaczego?

Rolety są różnorodne. Mamy do wyboru m.in. rolety klasyczne, rolety w zabudowie, rolety dzień/noc i rolety rzymskie. Każda z tych przesłon dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych i materiałowych. Przykładowo, fani stylu ekologicznego z pewnością będą zainteresowani roletami bambusowymi, natomiast zwolenniczki klasyki zachwycą się wytwornymi roletami austriackimi z efektownymi marszczeniami. Producenci rolet nie ograniczają się do kilku form, przeciwnie – wiedzą, że bogaty wzornik to poważny atut w walce o klienta.

Rolety zapewniają ochronę. Nie ulega wątpliwości, że rolety możemy nazwać bodyguardem domu i to określenie nie ogranicza się jedynie do zewnętrznych rolet antywłamaniowych. Podczas gdy te chronią nas przed niespodziewanym najściem osób zainteresowanych naszym mieniem, rolety wewnętrzne stanowią skuteczną barierę dla intensywnego słońca, upału i wścibskich sąsiadów. Jeśli wybierzemy materiał zaciemniający o podwyższonej gramaturze i z warstwą  gumy lub aluminium, wyposażymy się w prawdziwą tarczę przeciwsłoneczną. Zaciągnięcie takiej rolety spowoduje natychmiastowe zaciemnienie pomieszczenia, a tym samym lepsze warunki panujące w mieszkaniu. Z kolei rolety o większej transparentności dadzą naturalny efekt, tłumiąc promienie słoneczne, których zwykłe firany nie są w stanie zatrzymać. Warto też dodać, że roleta rozciągnięta na szybie to najlepszy patent na wiecznie ciekawskich sąsiadów, którzy lubią wiedzieć, co się u nas dzieje.

Rolety są ekonomiczne. Owszem, czasami cena rolet może wydawać się wysoka, ale standardowe modele są produktem na każdą kieszeń. Bardziej zaawansowane (np. typu blackout, rolety rzymskie, sterowane na pilota) to droższy wydatek, choć tylko z pozoru. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie musimy kupować karnisza i ominie nas koszt zakupu nowych przesłon. Klasyczne rolety czy rolety w zabudowie nie wymagają też prania, które wiąże się z kolejnym wydatkiem. Wystarczy przecierać je z kurzu, a plamy usunąć za pomocą gumki do mazania lub delikatnego detergentu. Rolety to jednorazowa inwestycja, która zwróci się nam w okresach nadmiernego nasłonecznienia czy kłopotu z namolnymi sąsiadami.

Rolety są funkcjonalne. Oprócz ochrony przed słońcem, rolety mogą pełnić inne, nie mniej praktyczne funkcje. Rolety klasyczne są chętnie wykorzystywane jako prowizoryczny ekran projekcyjny i tło do zdjęć. Z kolei rolety wertykalne (verticale), często stanowią przepierzenie dzielące pomieszczenie na dwa mniejsze. Rolety rzymskie nie tylko skutecznie stłumią promienie słoneczne, ale też zapewnią ciekawy efekt dekoracyjny, który będzie mocnym punktem aranżacji mieszkania. Natomiast rolety w zabudowie, przylegają do szyby i mogą być używane także przy uchylonym oknie. Bez względu na typ rolety, każda charakteryzuje się prostotą użytkowania, polegającą na manewrowaniu wygodnym łańcuszkiem koralikowym lub sznurkiem. Dzięki temu, z ich obsługą poradzą sobie również dzieci czy osoby będące w podeszłym wieku.

Oczywiście, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy rolety to lepsza alternatywa zasłon. Jednak bez wątpienia zapewniają nam wiele możliwości, z którymi warto się zapoznać.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Rolety a okna plastikowe
  2. Rolety antywłamaniowe a bezpieczny dom.
  3. Zasłony i firanki na nasze okna
  4. Rolety zewnętrzne i antywłamaniowe
  5. Rolety plisowane dla okien
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.