Czy Edison poniósł klęskę?

led żarówki
  • Sharebar

Ciekawe co powiedziałby ojciec żarówki, Thomas Edison na całą sytuację zaistniałą w związku z wycofaniem z obiegu klasycznych, poczciwych żarówek. Faktem jest, że Unia Europejska i ekolodzy postawili na swoim i po starych żarówkach w sklepach już dawno nie ma śladu. Żarówki 100-watowe zostały wycofane z produkcji w krajach Unii Europejskiej we wrześniu 2009 roku. Natomiast rok temu, we wrześniu 2012 także te najsłabsze  40- i 25 – watowe.

Niektórzy jednak do dziś nie wiedzą na czym właściwie polegał problem. Dlaczego więc tradycyjne żarówki zniknęły ze sklepów? Powód jest prosty – czasy się zmieniają i na rynku pojawiły się nowsze technologie. Nowsze, a zatem lepsze, oszczędniejsze, przyjaźniejsze dla środowiska. Tradycyjną żarówkę zastępują nam żarówki ledowe i świetlówki kompaktowe. Rzecz w tym, że zwykła żarówka przekształca w światło tylko 5% zużytej energii. Reszta jest tracona i ulatnia się do otoczenia w postaci ciepła. Wydajność nowoczesnych żarówek ledowych i świetlówek jest zdecydowanie większa – sięga nawet 85%. Stąd też kiedy zakazano sprzedaży klasycznych żarówek, powstał pomysł na pokątną sprzedaż internetową starych żarówek pod hasłem „alternatywne źródło ciepła”. Zdecydowanym minusem żarówkowych zmian jest cena. Nowe, energooszczędne źródła światła są droższe od starej żarówki i jak twierdzi wielu niezadowolonych z tej zmiany – dają za słabe oświetlenie. Warto pamiętać jednak, że choć więcej musimy zainwestować w kupno takiej nowej żarówki, to świeci ona dłużej, a przy tym powinniśmy spodziewać się też niższych rachunków za prąd.

Świetlówka czy LED?
Świetlówki kompaktowe popularne były już przed wycofaniem żarówek. Ich jakość ostatnio jednak zdecydowanie się poprawiła – nie rozświetlają się już tak długo jak kiedyś, dostępne są w różnych kolorach i kształtach, dopasowujących się do wielu lamp. Dużą wadą tego źródła światła jest jednak zawarta w nich rtęć, która może ulotnić się do atmosfery, gdy żarówka się stłucze.  Żarówki ledowe są zdecydowanie nowocześniejszym rozwiązaniem. Świecą, wykorzystując zjawisko elektroluminescencji. Pozbawione są szkodliwych substancji, póki co są jednak niestety nieco droższe.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Jakie światło dają żarówki led?
  2. Żarówki samochodowe
  3. Pora na żarówki led
  4. LED
  5. Ekonomiczne oświetlenie ledowe
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.