Ciekawostki z historii betonu

budowa domu
  • Sharebar

Beton większości z nas kojarzy się raczej negatywnie – z szarością, osiedlami z wielkiej płyty, nudą, brakiem, siermiężnością, nieefektownym i topornym stylem. Nie ma się czemu dziwić, w końcu w naszej rzeczywistości rzeczywiście najczęściej beton bywa stosowany właśnie w taki sposób nieciekawy sposób. Jednak jeśli zagłębimy się trochę w historię tego najpopularniejszego dziś materiału budowlanego, dowiemy się, że ma on wielkie tradycje, a bez jego użycia nie powstałyby największe zabytki starożytnego Rzymu i nie tylko.

Z betonu wykonano kopułę oraz fundamenty Panteonu, a także sklepienia i ściany wewnętrzne Koloseum, akwedukt Aqua Appia, Termy Karakalli i wiele innych konstrukcji.
W czasach powstawania tych budowli do produkcji betonu używano zaprawy wapiennej i popiołu wulkanicznego. Informuje nas o tym słynny starożytny konstruktor i inżynier Witruwiusz w swoim znanym dziele – „O architekturze ksiąg dziesięć”.

Co ciekawe, beton używany w starożytności zachował swoje doskonałe właściwości po dzisiejsze czasy. Jak się okazuje, dzisiaj wyprodukowany materiał nie ma już tej trwałości co ten stosowany 2000 lat temu. Wzbudziło to zainteresowanie naukowców i zainspirowało do dokładniejszych badań. Pod lupę wzięto fragmenty falochronu zlokalizowanego w okolicach Neapolu, gdzie materiał był narażony na agresywne działanie wody morskiej. Jak wynika z przeprowadzonych badań i analiz, trwałość i wytrzymałość betonu ma swoje podstawy w obecności bardzo specyficznego minerału – Al-tobermorytu.

Dzisiaj budowlańcy, architekci i konstruktorzy mają do wyboru wiele rodzajów betonu, m.in. żelbet, czyli beton wzmacniany stalowymi zbrojeniami (siatkami, prętami, linami itp.); beton komórkowy, żużlobeton, beton polimerowy i inne. Dzięki stosowaniu rozmaitych mieszanek i domieszek można wpływać na właściwości materiału oraz powiększać obszar jego zastosowań.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Cięcie ścian, stropów, posadzek, betonu
  2. Z historii akwarystyki…
  3. Polimerobeton – właściwości i zastosowanie
  4. Matura z historii wróci do łask?
  5. Kalendarze planszowe w historii człowieka
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.