Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej

  • Sharebar

Bezpieczna instalacja elektryczna to priorytet przy budowie czy remoncie każdego domu. Jest to kwestia uzależniona od sporej ilości zmiennych. Najważniejsza jest tutaj precyzja wykonania oraz użycie wysokiej klasy elementów, właściwej aparatury przeciwpożarowej i przeciwprzepięciowej.

Niezbędną sprawą jest ścisłe przestrzeganie obowiązujących w branży zasad, dotyczących samego montażu instalacji elektrycznej. Wszelkie, nawet najmniejsze zaniedbania i niedociągnięcia mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami w zakresie bezpieczeństwa użytkowania instalacji. Nieprawidłowości, zlekceważenie przepisów i reguł może mieć tragiczny finał.

A więc podstawą jest tutaj odpowiedzialność i doświadczenie ekipy, zajmującej się budowaniem nowej instalacji. W zależności od rodzaju, przeznaczenia, funkcji budynku muszą się w niej znaleźć elementy takie jak: koryta kablowe, wyłączniki różnicowoprądowe, kable i przewody, gniazdka, liczniki energii itd. Na tych elementach nie powinno się oszczędzać ze względów bezpieczeństwa. Poza tym instalacja elektryczna w zamierzeniu powinna nam służyć przez wiele lat, więc wszelkie półśrodki mogą generować dodatkowe koszty, związane z koniecznością dokonania zmian.

Jednym z elementów, które stanowią obowiązkowy punkt każdej nowo powstałej instalacji elektrycznej, jest wyłącznik różnicowoprądowy, którego funkcja polega na ochronie przeciwporażeniowej oraz przeciwpożarowej. Popularnie określane mianem różnicówki urządzenie wykrywa niezgodność między prądem wpływającym a wypływającym z obwodu. Taka niezgodność świadczy o awarii jakiegoś urządzenia, nieszczelności obwodu, co może grozić poważnymi skutkami – porażeniem użytkowników, a nawet pożarem. Wyłącznik różnicowoprądowy działa w sposób automatyczny – po wykryciu anomalii od razu wyłącza zasilanie.

Wszystkie elementy instalacji elektrycznej powinny ze sobą współgrać i dawać użytkownikom poczucie bezpieczeństwa. Więcej na temat działania różnicówki można znaleźć tutaj.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.