Beton samozagęszczalny

  • Sharebar

Rozwój techniki ma wpływ na każdy produkt, w każdej dziedzinie – to jest fakt i ciężko uargumentować w tej kwestii jakikolwiek sprzeciw. Jednakże można, a nawet jest wskazane, zastanowić się, w jaki sposób można mówić o zaawansowanej technologii podczas produkcji betonu – bowiem od ponad stu lat sposób wytwarzania tego materiału polegał na tym samym (mieszaniu cementu z wodą i kruszywem). Betony SCC (ang. self compacting concrete) są jednak twierdzącą odpowiedzią na zadane pytanie. Często nazywane betonami nowej generacji stanowią dowód na to, że zaawansowane technologie mogą mieć wpływ na poprawę techniki wytwarzania oraz zmianę właściwości materiału obecnego w budownictwie od wielu lat.

Odrobina historii

Należy zacząć od wyjaśnienia czym dokładnie jest beton samozagęszczalny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to mieszanka materiałów zdolna do samoistnego zagęszczania – do czasu ich wejścia na rynek, w tym procesie konieczne było wprowadzenie czynnika ludzkiego; w obecnych czasach nie ma takiej potrzeby. Wzmianki o tej technologii sięgają lat 80 ubiegłego wieku – ówczesne wyniki wzbudziły zainteresowanie na tyle, że spowodowały zwiększenie nakładów na badania oraz zainicjowały chęć wykorzystywania tego materiału komercyjnie. Człowiekiem, który stał za koncepcją  betonu samozagęszczalnego jest H. Okamura, a rokiem, kiedy miała miejsce pierwsza udana próba wykorzystania tego materiału w budownictwie, jest rok 1988.

Cechy charakterystyczne

Czynnikami, które mogły wpłynąć na zainteresowanie tą substancją na szerszą skalę, są jej niezwykle praktyczne cechy charakterystyczne. Jest to mieszanka o niewielkim tarciu wewnętrznym, co przekłada się na jej dużą płynność i wysoką urabialność. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne wypełnienie formy niezależnie od tego, jak wysoki jest współczynnik zbrojenia. Drastycznie zredukowało to ilość defektów obecnych w mieszance (jak segregacja oraz wycieki wody) oraz koszty  - zmniejszyła się niezbędna ilość wykwalifikowanych robotników zajmujących się betonowaniem. Są to dwa najczęściej wymieniane argumenty przedstawiające zalety betonu samozagęszczalnego.

Zalety

Zwróćmy jednak uwagę, że na tym nie kończą się zalety wykorzystywania tej mieszanki na budowie. Kolejnym argumentem jest oddziaływanie betonu SCC na tempo pracy – możliwe jest szybsze wykonywanie konstrukcji przy, jak już wspomnieliśmy, mniejszym udziale czynnika ludzkiego, co z kolei wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo na placu budowy. Oprócz tego, substancja ta idealnie sprawdza się przy wypełnianiu ubytków w starym betonie, z uwagi na jej doskonałą przyczepność. Co więcej, jakość wykonania jest zawsze bardzo wysoka – powierzchnie są gładkie, cechują się wysoką jednorodnością oraz nie ma konieczności stosowania szwów roboczych. Wspomniana już wcześniej wysoka płynność daje także możliwość stosowania mieszanki w formach o niestandardowym kształcie, zagęszczanie których było uprzednio bardzo pracochłonne.

Zastosowanie

Jeśli chodzi o użyteczność, beton samozagęszczalny na pewno znajdzie wiele zastosowań niemal w każdym projekcie. Ta zdobycz nowoczesnej technologii umożliwia wytwarzanie skomplikowanych kształtów i form, przez co zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością w architekturze czy wystroju wnętrz. W ramach ciekawostki wspomnieć można o najwyższym na świecie budynku Burdż Chalifa znajdującym się w Dubaju – przy jego budowie użyto właśnie betonu SCC. Jako, że możliwe jest uzyskanie materiału o różnej grubości (zaczynając od 1,5cm – beton wzmacniany włóknem szklanym), stosowanie go przy pracach wykończeniowych może stanowić ciekawe rozwiązanie, biorąc pod uwagę mnogość kolorów czy faktur.

Ważne jest, by przy podejmowaniu decyzji projektowo-budowlanych nie bać się stosowania nowoczesnych technologii, ponieważ mają one znaczący wpływ na kreowanie przestrzeni. Jeśli chcemy pogodzić funkcjonalność z estetyką, należałoby przyjrzeć im się dokładniej.

Artykuł powstał na podstawie informacji pochodzących z: http://www.betonnadom.pl/produkty/compacton

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Ciekawostki z historii betonu
  2. Cięcie ścian, stropów, posadzek, betonu
  3. Obróbka posadzek betonowych – szlifowanie
  4. Cegły brukowe
  5. Jak przygotować zaprawę cementową?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.