Basen w ogrodzie – jak dbać czystość

  • Sharebar

Jeszcze niedawno posiadanie basenu było tylko mrzonką, której nikt nie traktował poważnie. Oglądaliśmy amerykańskie filmy, gdzie fikcyjny bogacz miał wielki dom, piękną żonę, dzieci, psa i oczywiście wielki basen. To był tylko film, choć w Polsce też kilka lepiej usytuowanych osób mogło sobie na to pozwolić. Kilka… Obecnie, w dobie wolnego rynku i zalewu dóbr konsumpcyjnych, coraz większą rzeszę ludzi stać na posiadanie własnego basenu. Jednakże wielu zapomina, że samo kupno to nie wszystko, gdyż trzeba jeszcze o niego dbać, czyli przeznaczyć pewną sumę pieniędzy na różne akcesoria basenowe.

Mimo to popyt na takie produkty wzrasta, gdyż basenów ogrodowych po prostu jest coraz więcej, a woda w nich podatna jest na zanieczyszczenia, a także narażona na działanie czynników atmosferycznych. Najważniejsze z nich to wysoka temperatura, opady i promieniowanie słoneczne.

Groźne są także spadające do wody liście, gdyż zwiększają zagrożenie rozwoju wirusów, grzybów czy bakterii. Zresztą, żeby zobaczyć efekt, nie trzeba mieć wprawnego oka, ani nie trzeba przeprowadzać specjalistycznej analizy. Wystarczy popatrzeć na stan wody, która jest zielona i mętna. To nie jest dobry prognostyk, zresztą kto chciałby się kąpać w takiej wodzie.

Wraz z rozwojem mody na baseny wzrosła także oferta wielu firm oferujących niezbędne akcesoria do basenu. Najważniejsze z nich to urządzenia filtrujące, a także produkty chemiczne czy substancje odkażające, niszczące osad, zwalczające rozwój glonów oraz utrzymujące odpowiednie pH. Warto wiedzieć, iż pH wody w basenie powinno wynosić od 7,0 do 7,4.

Zbyt kwaśna woda to zagrożenie dla profesjonalnych basenów, gdyż w takim środowisku bardzo szybko pojawia się korozja, która niszczy zamontowane tam drogie urządzenia. Z kolei woda zbyt zasadowa osłabia działania środków dezynfekujących i zwalczających bakterie.

Warto o tym pamiętać i dbać o wodę w basenie, gdyż, poza walorami czysto estetycznymi, najważniejsze jest zdrowie. Nie chcemy przecież, żeby nasze dzieci kąpały się w wodzie, w której są narażone na różnego rodzaju drobnoustroje, nie chcemy tym bardziej, żeby przypadkowo napiły się takiej zanieczyszczonej wody. Pamiętajmy zatem, że kupno basenu to jedynie pierwszy etap – równie ważne jest monitorowanie czystości wody i bieżące korygowanie jej stanu.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Lato, gorąco, ogród – basen!
  2. Czystość wód w Pobierowie
  3. jak dbać o zęby?
  4. Jak prawidłowo dbać o odzież?
  5. Jak dbać o podłogi?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.