Aneks kuchenny – jak go rozplanować

  • Sharebar

Kuchnia połączona z salonem w formie aneksu to obecnie modne rozwiązanie stosowane w wielu mieszkaniach i domach. Rozmiar pomieszczeń nie ma tu znaczenia – popularnością cieszy się także łączenie i tak dużych już przestrzeni. Jak więc urządzić aneks, by był funkcjonalny?

Aneksy kuchenne mogą przybierać róże formy. Niektóre z nich znajdują się we wnękach stanowiących część salonu, inne zajmują po prostu jedną z jego ścian. Sposób aranżacji kuchni zależy od tego, ile mamy miejsca, choć możliwy jest zarówno w małej, jak i dużej przestrzeni.

Meble kuchenne, które mają stanąć w naszym aneksie, możemy rozlokować w różny sposób, na co wpływ ma w dużej mierze długość i szerokość poszczególnych ścian.

Zabudowa kuchenna może więc z powodzeniem zająć przestrzeń na jednej, lecz dość długiej ścianie, chociaż zagospodarować możemy w ten sposób także krótką ścianę – nasza kuchnia będzie po prostu bardzo mała.

Aneks może także przyjąć formę narożnika, gdzie meble płynnie przechodzą z jednej ściany na drugą, łącząc się w jednym z kątów. To pozwala na umieszczenie w kuchni większej liczby szafek, co z kolei zwiększa ilość miejsca potrzebnego do przechowywania rozmaitych akcesoriów.

Inną opcją jest też umeblowanie kuchni na wzór podkowy, czyli objęcie zabudowa meblową dwóch narożników. Takie rozwiązanie sprawdzi się wtedy, gdy pomiędzy przeciwległymi szafkami dolnymi mamy na tyle dużo miejsca, by swobodnie się poruszać.

Warto także wspomnieć, że często integralnym elementem kuchni jest stół. W przypadku aneksu może on pełnić dwojaką rolę. Z jednej sztony korzystamy z niego jako z blatu roboczego, z drugiej strony stanowi miejsce spożywania posiłków, a także symbolicznie wyznacza granicę pomiędzy kuchnią a częścią wypoczynkową salonu.

Podobną rolę można przypisać wyspie kuchennej, która umownie oddziela dwie strefy pomieszczenia, a także stanowi blat roboczy. Często w swojej konstrukcji zawiera także szafki, tak przydatne w każdej kuchni. Jednak nie zmienimy jej położenia tak łatwo, jak w przypadku stołu, dlatego jej lokalizacje należy dobrze przemyśleć.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.