Agrotkanina i jej wykorzystanie

maszyny ogrodnicze
  • Sharebar

Praca w ogrodzie nie dla wielu z nas jest prawdziwą przyjemnością. Nie każdy bowiem przyszedł na świat z takim zamiłowaniem czy też z taką umiejętnością. Dlatego z myślą o tych wszystkich, którzy nie lubią wyrywać chwastów i w ogóle jakoś bardzo „grzebać”  się w ziemi producenci przybywają na ratunek, oferując agrotkaninę (nie myląc z agrowłókniną, która różni się gramaturą, a co za tym idzie i wytrzymałością). To bardzo skuteczny, ekonomiczny i zarazem wygodny sposób ochrony roślin przed wieloma szkodliwymi czynnikami, które mogłyby zaburzyć ich prawidłowy wzrost.

Agrotkanina znana jest także jako mata ściółkująca czy też mata szkółkarska. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, a także odpornością mechaniczną, którą zawdzięcza specjalnemu procesowi produkcji. Do ich wytworzenia używa się specjalnych tkanych pasów z polipropylenu, dzięki czemu tak doskonale sprawdza się zarówno w ogrodnictwie, czy też rolnictwie – do układania kamieni, ściółkowania, formowania nasypów czy też do wyrównywania powierzchni.

Agrotkaniny przeznaczone do ochrony roślin przed chwastami charakteryzują się wysokim stopniem gramatury, wahającym się od 50 g/m2 aż do 100 g/m2. W efekcie doskonale są w stanie uporać się z zahamowaniem ich rozwoju, ponieważ nawet najbardziej oporny chwast nie będzie posiadać dostatecznie dużej siły przebicia, aby przedostać się przez tak gruby materiał. Te maty ściółkujące równie dobre efekty przynoszą w kształtowaniu się systemu korzeniowego roślin, a także posiadają umiejętność zatrzymywania wilgoci w glebie i zabezpieczania roślin przed szkodnikami bytującymi w glebie. Najczęściej matę wykorzystuje się przy ściółkowaniu truskawek, ogórków, papryki, pomidorów czy sałaty. Agrotkanina stosowana jest również do ściółkowania iglaków, którą układa się pod korę albo drobne kamyczki. Zielone pasy, które znajdują przy materiale ułatwiają sadzenie roślin.

Problemem jednak dla wielu użytkowników tej maty stanowi cięcie. I owszem, w sytuacji, gdy mamy dużą ilość materiału problem okazuje się rzeczywiście poważny. Dlatego, aby ułatwić sobie całą pracę warto wycinać w agrotkaninie otwory na sadzonki na całej jej powierzchni. W pozostałych przypadkach jedyne, co nam będzie potrzebne, to ostre nożyczki albo nożyk. W sprzedaży znajduje się specjalny nożyk gazowy do cięcia agrotkaniny oraz agrowłókniny, którego gorąca końcówka jednym ruchem dłoni przecina nawet najgrubszą warstwę materiału. W dodatku jest lekki, poręczny i efektywny. A do jego napełnienia wystarczy jedynie zwykły wkład, który stosowany jest także w nabijaniu zapalniczek.

Jeszcze inny problem w użytkowaniu tej maty może stanowić kwestia jej prawidłowego przymocowania do powierzchni, aby zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem wiatru. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalne kołki, znane również jako szpilki, kotwy czy też groty. Ich ostateczny wybór uzależniony jest jednak od naszych oczekiwań.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.