4 złote zasady kupna nieruchomości

  • Sharebar

Decydując się na kupno lub sprzedaż mieszkania warto wcześniej zapoznać się z pewnymi zasadami. Unikniemy wtedy nieporozumień związanych z uprawnieniami i obowiązkami stron.

Zasada 1: Umowa przedwstępna 

Warto przed samym zawarciem właściwej umowy sporządzić umowę przedwstępną. Umowa ta zobowiązuję jedną lub dwie strony zobowiązania do zawarcia głównej umowy. Taka umowa daje gwarancję, że sprzedawca nie podniesie ceny z dnia na dzień ani nie sprzeda komuś innemu mieszkania. Elementy, które są niezbędne do zawarcia tej umowy to:

nieruchomość

  • dane zarówno sprzedającego jak i kupującego,
  • opis nieruchomości i jej cena,
  • termin zawarcia umowy,
  • wysokość zadatku i sposób przekazania (przelew, gotówka, akcje),
  • termin przekazania nieruchomości.

Warto w umowie zawrzeć informacje o zadatku. Po wpłaceniu ustalonej kwoty zadatku sprzedający nie wywiązał się z umowy sprzedaży, powinien zwrócić nam dwukrotną wartość wpłaconej kwoty. Przepisy w tym zakresie reguluje kodeks cywilny.

Zasada 2: Umowa właściwa i opłaty

Aby umowa przeniesienia własności danej nieruchomości była ważna musi ona przybrać formę aktu notarialnego. Musimy być również przygotowani na zapłatę wynagrodzenia notariusza, podatek od czynności cywilno-prawnych oraz opłatę za wpis do księgi wieczystej. Zazwyczaj osoba, która nabywa nieruchomość ponosi te opłaty, chociaż można ustalić inaczej.

Zasada 3: Płatność za transakcję 

Opłata za tak poważną transakcję powinna zostać zrealizowana we właściwy sposób. Nie możemy zapłacić za mieszkania gotówka przyniesioną w walizce. Dobrym rozwiązaniem jest „rachunek bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami”. Za pośrednictwem tego rachunku to bank dba o prawidłowy przepływ pieniędzy między stronami zobowiązania.

Zasada 4: Pośrednicy

By transakcja przebiegła bez problemu, a każdy nawet najmniejszy szczegół został dopilnowany warto skorzystać z pośredników. Doświadczenie niektórych przedsiębiorstw zajmujących się obrotem nieruchomości może okazać się bezcenne. Warto więc zapoznać się z ofertą agencji REAL i być spokojnym o transakcję zakupu nieruchomości.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
4 złote zasady kupna nieruchomości, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.