Z lasu na wybiegi – początki znanych marek

  • Sharebar

Odzież przez lata była tylko ochroną przed chłodem i ubrudzeniami w pracy, tylko nieliczni patrzyli na nią pod kątem atrakcyjności, a jeszcze mniejsze grono mogło sobie pozwolić na ozdobne stroje. Coraz częściej jednak te dwa światy łączą się, a ubrania robocze znajdują uznanie trendsetterów. Prześledźmy kilka takich przypadków.

Levi’s

Czyli „Levi Strauss & Co.” to najbardziej znana i zarazem pierwsza marka dżinsów, na tyle popularna, że w niektórych kręgach właśnie tak określa się spodnie z owego materiału. Ale jej początki nie zapowiadały globalnej dominacji. Jacob Davis i Levi Strauss założyli swoją firmę w 1873 roku. Co prawda nie sprzedawali swoich spodni poszukiwaczom złota, ponieważ osławiona Gorączka zakończyła się ponad 20 lat przed rozpoczęciem produkcji, ale ich wytrzymała konstrukcja przydawała się przede wszystkim robotnikom i ranczerom. Opatentowali wykorzystanie miedzianych wzmocnień, a do samych spodni użyli drelichu, który wcześniej był używany w przemyśle. Efekt? Osławiony model 501 do dziś jest jedną z najpopularniejszych par spodni na świecie.

Timberland

Założony w 1952 zakład obuwniczy skupiał się na dostarczaniu tanich butów roboczych dla niezamożnych Bostończyków. Prowadzony przez Nathan Schwarza i synów, dopiero jednak w 1973, po przenosinach do Newark wydał na świat swoje najsłynniejsze dzieło – wodoodporne i wytrzymałe buty Timberland na grubej podeszwie. Ponieważ nie należały do drogich, a cieszyły się solidną opinią, szybko zdobyły popularność wśród mniej zamożnych części społeczeństwa. Gdy w latach 90. XX wieku do głosu doszli czarnoskórzy raperzy, para robotniczych butów stała się pożądanym obuwiem, dzisiaj firma sprzedaje cały asortyment odzieży dla młodszych użytkowników.

Barbour

Angielska firma produkuje od 1894 roku głównie kurtki do prac polowych oraz polowań na zwierzynę. Pełna nazwa to J. Barbour & Sons, a pochodzący ze Szkocji założyciel miał nosa do interesów – w pierwszej połowie XX wieku był dostarczycielem ubrań dla angielskiej armii. Za sprawą swoich wodoodpornych właściwości stały się stałym elementem ubioru uczestników festiwalu Glastonbury. Noszony przez znanych i nieznanych, szybko stały się modnym ubiorem.

Carhartt

Założona w 1889 firma w Detroit skupiała się przede wszystkim na produkcji ubrań dla pracowników kolei. Z czasem ich kurtki znalazły popularność wśród drwali i innych pracujących na świeżym powietrzu. W ostatnich latach, za sprawą współpracy z ulicznymi artystami, czapki Carhartt stały się częstym atrybutem młodszego pokolenia, a ubrania niegdyś cenione za swoją wytrzymałość są teraz wyznacznikiem mody.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.