Wynajem mieszkania – porady dla najemcy

  • Sharebar

Znalezienie i wynajęcie mieszkania może się wydawać nieskomplikowaną operacją. Niestety często dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, których można było w łatwy sposób uniknąć.

Poniżej znajduje się nieco porad dla tych, którzy chcą wynająć mieszkanie, ale nie mają doświadczenia i nie wiedzą za bardzo, jak się za to zabrać:

 

1. Po pierwsze, zanim zaczniesz szukać, sprecyzuj swoje potrzeby. Zastanów się nad metrażem, liczbą pokoi, okolicą i przede wszystkim ceną, która jest dla Ciebie zadowalająca.

2. Pamiętaj, że korzystając z usług pośredników, będziesz musiał zapłacić prowizję. Najczęściej jest ona równa miesięcznemu czynszowi. W zamian pośrednik znajdzie odpowiednie lokum i przeprowadzi Cię przez cały proces związany z wynajmem.

3. Najwięcej ogłoszeń jest w internecie, ale można poszukać również na uczelniach wyższych, prasie i tablicach na osiedlach.

4. Zanim zadzwonisz do właściciela mieszkania, przygotuj sobie wcześniej zestaw pytań. Można w ten sposób wyeliminować sporo mieszkań już podczas pierwszej rozmowy i nie tracić czasu na ich oglądanie (na przykład kwestia zwierząt).

5. Jeżeli chodzi o dowiadywanie się o komunikację, okolicę itp. to nie warto pytać właściciela, bo i tak powie, że wszystko jest w porządku i jest dogodny dojazd. W tym przypadku nieocenieni są sąsiedzi i sklepikarze.

6. Nigdy nie dajemy żadnym pieniędzy, zanim podpiszemy umowę najmu. Nieraz dochodziło do sytuacji, w których właściciel pobierał zaliczkę i znikał.

7. Umowa najmu musi mieć formę papierową, nigdy nie zgadzajmy się na formę ustną. Przeczytamy ją w całości i jeżeli czegoś nie rozumiemy, poprośmy o wyjaśnienie. Jeśli wciąż coś jest niejasne, możemy z umową iść do prawnika.

8. Drugim ważnym dokumentem przy przekazywaniu mieszkania jest protokół zdawczo-odbiorczy. Powinniśmy dokładnie zbadać mieszkanie i zaznaczyć w nim wszystkie usterki mieszkania. Warto również zrobić zdjęcia.

Na marginesie można dodać, że sytuacja najemców mieszkań może się poprawić. Już niedługo mają być dostępne pierwsze mieszkania w ramach nowego rządowego programu “Fundusz Mieszkań na Wynajem“. Rząd zapowiada, że będzie można znaleźć mieszkania w cenie kilkunastu procent tańszej, nić na obecnym rynku wynajmu nieruchomości. Do tego umowy mają być zawierane na korzystniejszych warunkach.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Mieszkania dla rodzin
  2. Proste jak wynajem mieszkania
  3. Mieszkania w Warszawie
  4. Czas na “Mieszkania dla młodych”
  5. Mikro mieszkania w Polsce
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.