Strefy ekonomiczne i rozwój regionu

  • Sharebar

Na świecie istnieje kilka krajów, które określane są mianem raju podatkowego. Niskie stawki obciążeń budżetowych mają na celu zachęcić osoby, firmy oraz inne instytucje do przeprowadzania się i prowadzenia tam swojej działalności. Przykładem takiego rozwiązania w naszym polskim wydaniu stanowią specjalne strefy ekonomiczne.

Specjalna strefa ekonomiczna jest wytyczonym obszarem, w którym swoją działalność mogą prowadzić przedsiębiorstwa na bardzo korzystnych i preferencyjnych zasadach. Wiąże się to głównie z niskimi podatkami, a czasem nawet ich brakiem. Głównym celem takiego rozwiązania jest przyspieszenie rozwoju gospodarczego danego regionu oraz stworzenie nowych miejsc pracy poprzez konieczność korzystania danej firmy z lokalnego rynku pracy. Oprócz korzyści finansowych jakie wynikają z obniżenia podatku dochodowego firmy inwestujące w danej strefie mogą również liczyć na stawki preferencyjne w podatku od nieruchomości. Przedsiębiorstwa w danej strefie dostają również uzbrojone tereny oraz wsparcie prawne, administracyjne, a także możliwość kooperacji z sąsiednimi przedsiębiorstwami, które nieraz działają w podobnej branży. Najstarszą oraz jedną z największych stref w naszym kraju stanowi Mielecka Strefa Ekonomiczna – EURO-PARK MIELEC.

Mielecka Strefa Ekonomiczna powstała w 1995 roku i jest zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Obecnie obejmuje obszar 23 podstref o łącznej powierzchni prawie 1300 ha, w skład, którego wchodzą przede wszystkim tereny położone w województwie podkarpackim. Według oficjalnych statystyk w strefie udzielonych jest 298 pozwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, dzięki którym stworzono 26 tys miejsc pracy. Podział ze względu na pochodzenie kapitału kształtuje się na korzyść zagranicznego i stanowi tutaj niemal 70%. Firmy świadczą swoje usługi głównie w branży lotniczej (Polskie Zakłady Lotnicze), ale także motoryzacyjnej (Borg Warner), spożywczej i tworzyw sztucznych.

Artykuł napisany we współpracy z https://www.ppg24.pl/klimat-dla-biznesu/inwestycje

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.