Stopy procentowe – wpływ na inwestycje

inflacja
  • Sharebar

Sercem polskiego systemu bankowego jest Narodowy Bank Polski. NBP nazywany jest bankiem banków, odpowiedzialny jest m.in. za emisję pieniądza, a jego zadaniem jest dbanie o to by inflacja była na założonym poziomie, a ściślej mówiąc by znajdowała się w przedziale 2,5 % z dopuszczalnymi niewielkimi wahaniami.

Inflacja na takim poziomie jest korzystna, oznacza bowiem rozwój gospodarczy. Zbyt niski poziom inflacji, bądź deflacja (inflacja ujemna) oznaczają stagnację gospodarczą, zbyt wysoki poziom oznacza iż pieniądz zbyt szybko traci na wartości, co jest również niekorzystne. Instrumentem, za pomocą którego można wpływać na wysokość inflacji są stopy procentowe. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej czyli organu Narodowego Banku Polskiego zbierają się raz w miesiącu by decydować o tym na jakim poziomie mają zostać ustalone stopy procentowe.

Zasada podnoszenie stóp procentowych

Kiedy sytuacja gospodarcza kraju jest dobra, przedsiębiorcy nie boją się inwestować w rozwój swoich firm. W tym celu zgłaszają się do banków po kredyty za pomocą, których mogą sfinansować swoje przedsięwzięcia. Popyt na kredyty czyli kapitał rośnie, bank aby pozyskać niezbędne środki potrzebuje zgromadzić je, najlepiej na lokatach. W takim momencie rada polityki pieniężnej zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych. Dzięki temu kredyty stają się droższe, więc zostaje ograniczony ich popyt, rośnie także oprocentowanie lokat, więc ludzie chętniej zostawiają pieniądze w bankach. W ten sposób ograniczana zostaje ilość pieniądza na rynku, co przekłada się na obniżenie inflacji.

Zasada obniżania stóp procentowych

Jeżeli natomiast sytuacja gospodarcza kraju się pogarsza, inflacja spada poniżej określonego celu, potrzebny jest impuls, który pobudzi przedsiębiorców do działania. W tym celu Rada Polityki Pieniężnej decyduje się na obniżenie wysokości stóp procentowych. Kredyty stają się tańsze, przez co klienci chętniej je zaciągają, oprocentowanie lokat z kolei maleje, przez co lokaty stają się nieopłacalne. Poprzez takie działanie Rady Polityki Pieniężnej na rynku pojawia się więcej pieniędzy co pobudza gospodarkę i sprzyja podniesieniu inflacji.

Stopy procentowe przez kryzysem

Na pierwszy rzut oka powyższe objaśnienia wydają się skomplikowane, dlatego najlepiej przedstawić je na podstawie konkretnych przykładów ostatnich lat. Pierwsza połowa pierwszej dekady obecnego wieku to okres prosperity. Indeksy giełdowe osiągały rekordowe wartości, przedsiębiorcy chętnie inwestowali w rozwój firm biorąc kredyty. Inflacja rosła więc RPP podnosiła stopy procentowe by zmniejszyć ilość pieniądza na rynku. Przez takie działanie kredyty były droższe więc mniej chętnie brane, z kolei oprocentowanie lokat rosło więc, klienci chętniej wybierali lokaty bankowe.

Stopy procentowe obecnie

Obecnie sytuacja jest odwrotna. Światowy kryzys spowodował spowolnienie gospodarcze, przedsiębiorcy mniej chętnie inwestują w obawie przed recesją. Trudności w sprzedaży powodują spadek cen, czyli spadek inflacji. By pobudzić gospodarkę RPP, znacząco obniża stopy procentowe by kredyt był tańszy. Przez to spada również oprocentowanie lokat, a więc lokaty przestają być atrakcyjną formą utrzymywania kapitału. Takie działanie powinno spowodować zwiększenie ilości pieniądza na rynku, a w efekcie ożywienie gospodarcze. Warto przed założeniem lokaty czy zaciągnięciem kredytu zorientować się, na jakim poziomie znajdują się obecnie stopy procentowe. W tym przypadku polecamy portal finansowy Oszczedzajskutecznie.com.pl oraz stronę główną Narodowego Banku Polski.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Stopy procentowe a zyski z lokat
  2. Lokaty długoterminowe – wady i zalety
  3. Stałe czy zmienne oprocentowanie lokat?
  4. Magia lokat
  5. W jakiej walucie lokatę?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.