Rozwój energetyki słonecznej

energetyka solarna
  • Sharebar

Energetyka słoneczna jest obecnie na topie. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem społeczeństw na energię, i wynikającym z tego wzrostem zagrożenia dla środowiska naturalnego konieczne jest poszukiwanie nowych źródeł energii oraz wydajnych sposobów ich pozyskiwania.

Ekologiczne podejście do energetyki zaowocowało zainteresowaniem i rozwojem energetyki słonecznej, czyli traktowaniem energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii. Energetyka solarna skutecznie odpowiada na potrzeby światowej gospodarki.

Energię słoneczną uważa się obecnie za jedno z najchętniej wykorzystywanych źródeł odnawialnych, ponieważ jest szeroko dostępna, i można ją wykorzystywać na wiele sposobów z zastosowaniem różnych technologii. Najnowszym sposobem, który zyskuje na popularności na świecie, jest fotowoltaika, czyli bezpośrednie przetwarzanie promieni słonecznych w prąd. Dzieje się to za sprawą specjalnych paneli, składających się z ogniw fotowoltaicznych.

Panele tego typu można umieścić na stelażach na ziemi (wtedy tworzą one farmę fotowoltaiczną), lub też na dachu (wtedy mówimy o elektrowni dachowej). Dzięki takiej instalacji można z powodzeniem nie tylko zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne pojedynczego budynku, ale także odsprzedawać nadwyżki energii innym podmiotom i w ten sposób zarabiać.

Energetyką słoneczną interesują się nie tylko branże przemysłowe, ale także indywidualni inwestorzy, bowiem koszty energii rosną, podobnie jak świadomość ekologiczna. Oczywiście instalacja fotowoltaiczna jest kosztowną inwestycją, dlatego ważne jest przeliczenie kosztów i oszacowanie okresu zwrotu z inwestycji.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Przyszlość energetyki w Polsce
  2. Odżywki
  3. Zastosowania i rozwój technologii RFID
  4. Certyfikat energetyczny.
  5. Skąd ludzkość czerpie energię?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.