Rośnie liczba wykształconych Polaków

bezrobocie
  • Sharebar

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją ustawy i promocji zatrudnienia. Resort proponuje między innymi refundację składek na ubezpieczenie społeczne dla firm, które zdecydują się zatrudnić młodych bez żadnego doświadczenia zawodowego. Ekonomiści przekonują, że to nadal nie uderza w elementarne problemy krajowego rynku pracy.

Młodzi nie mogą znaleźć pracy. Zmian nie będzie?

Badania udowadniają, że blisko 29 % młodych absolwentów szkół wyższych ma poważny problem ze znalezieniem pracy. To oznacza, że aż ok. 400 tys. Polaków w połowie 20-tki pozostaje bez środków do życia. Warto podkreślić, że te dane dotyczą wyłącznie osób, które rzeczywiście szukają zatrudnienia. Problem wydaje się poważny.

Ekonomiści przypominają jednak o wolnych etatach, które czekają w sumie na ok. 600 tys. pracowników. Dlaczego nadal nie są obsadzane? Problem nie tkwi w braku zainteresowania, ale nieodpowiednich kompetencjach potencjalnych absolwentów politechnik, akademii i uniwersytetów, a właściwie ich braku. Młodzi ludzie po zakończeniu swojej ścieżki edukacyjnej nadal nie mają odpowiednich umiejętności i oczekiwanego przez biznes doświadczenia, które pozwoliłoby im na sprawne wejście na krajowy rynek pracy. Oficjalne statystyki dowodzą, że ok. 30 % wszystkich młodych Polaków zaczyna swoją karierę zawodową od rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Kryzys krajowego systemu edukacji

Problemem wydają się także kierunki i specjalizacje. Państwowy projekt tzw. kierunków zamawianych nie przynosi oczekiwanych rezultatów. W istocie, ilość osób na takich kierunkach jak informatyka wyraźnie wzrosła na przestrzeni ostatnich kilku lat, ale nadal w czołówce najpopularniejszych kierunków znalazły się m.in. turystyka i rekreacja, zarządzanie i administracja, a także europeistyka, filozofia, dziennikarstwo oraz pedagogika. Analitycy są jednak zdania, że tzw. masowa edukacja na przestrzeni najbliższych 2-3 lat będzie przeżywała swój pierwszy kryzys.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Rośnie liczba wykształconych Polaków, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Praca w Danii przyciąga Polaków, ale podatki już nie
  2. Rośnie popyt na tłumaczenia włoskie
  3. Euro 2012 – wielkie nadzieje Polaków
  4. Współczesne podróże Polaków
  5. Praktyka dla zarządców nieruchomości
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.