Polska architektura industrialna

  • Sharebar

Widok który nas otacza zmienia się z godziny na godzinę, jedne jego elementy nikną, inne się odradzają, co potęguje dodatkowo fakt, że od kilku lat w całym kraju trwają nieprzerwane wydawać mogło by się prace budowlane. Powstają nie tylko kolejne odcinki autostrad czy dróg ekspresowych, obserwujemy modernizację kolei, powstają nowe terminale lotniskowe, stadiony sportowe, osiedla i inne elementy, których wyliczać można by w nieskończoność.

Również centra dużych miast i miasteczek przechodzą od paru lat autentyczną przemianę, albowiem odnawiane są nie tylko ściany zabytkowych budynków i kamienic, ale i remontowane są całe skwery, krawężniki, boulevardy i wszystko po czym od lat stawiali stopy zarówno mieszkańcy jak i przyjezdni.

Polska postrzegana jako jeden wielki plac budowy może nie imponować, ale z pewnością rezultaty pracy wdrożonej w odbudowanie zabytkowych starówek i rynków dostarcza bardzo zadowalające efekty w postaci odświeżonego wyglądu i jeszcze ciekawszych dekoracji. Architektura przestrzeni miejskiej to twardy kawałek chleba bowiem zamysły budowlane nie mogą być zbyt dyskusyjne czy odbiegające od zabytkowego stanu zabudowy, który do tego czasu obowiązywał, dlatego w dużej ilości przypadków ścisłe centra – swoiste serca miast i miasteczek nie przechodzą ogromnej rewolucji, a raczej delikatny lifting.

W nowych trendach architektury obowiązują także nowe trendy budownictwa, zatem wymieniane są np. materiały budowlane. Kostka brukowa zastępowana jest przez bardziej luksusowy bruk klinkierowy, stare latarnie zmieniają energooszczędne lampy ledowe, ławki metalowe zastępują plastikowe lub drewniane siedziska. Te właśnie drobne zmiany w architekturze sprawiają, że mimo iż powierzchnia jest odświeżona to ciągle bliska dla mieszkańców. Jeżeli taki styl w architekturze zostanie zachowany to z biegiem lat każde miasto w Polsce będzie mogło pochwalić się swoim odrestaurowanym wizerunkiem.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (2 oddanych głosów)
Polska architektura industrialna, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Podobne wpisy:

  1. Marzenie – architektura
  2. Architektura i jej prekursorzy
  3. Piękno i moda, czyli architektura wnętrz
  4. Polska nie jest konkurencyjna w Europie
  5. Polska konsolami stoi
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.