Odwodnienia liniowe – wybór i zastosowanie

  • Sharebar

Odwodnienia liniowe to element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania większości zakładów przemysłowych. Warto jednak zaznaczyć, że za każdym razem system ten musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Sprawdźmy zatem jakie rozwiązania mamy do dyspozycji i w jakich warunkach sprawdzają się najlepiej.

Po co nam odwodnienia liniowe

W pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie za co dokładnie odpowiada system odwodnienia. Jego fundamentalnym zadaniem jest zbieranie wody oraz nieczystości z powierzchni podłogi i odprowadzanie ich do kanalizacji. Cały proces powinien oczywiście przebiegać szybko, sprawnie i wydajnie. W kategorii odwodnień liniowych do dyspozycji mamy dwa rozwiązania a mianowicie kanały rynnowe oraz kanały szczelinowe.

Kanały rynnowe

Kanały rynnowe wykonywane są ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Znajdują zastosowanie w zakładach przemysłu budowlanego, spożywczego oraz gastronomicznego. Dostosowując to rozwiązanie do potrzeb danego zakładu możemy wybierać spośród wielu opcji takich jak zróżnicowana średnica, rodzaj profilu czy też wypełnienie krawędzi kanałów. Bardzo istotną kwestią jest także wybór rusztu czyli przykrycia kanału. Do dyspozycji mamy ruszty antypoślizgowe, płytowe, drabinkowe oraz blaszane perforowane.

Kanały szczelinowe

Jeżeli chodzi o kanały szczelinowe to są one alternatywą dla kanałów rynnowych. Odwodnienia szczelinowe stosowane są przede wszystkim tam, gdzie nie jest wymagana duża wydajność hydrauliczna. Dobrym przykładem jest tu konieczność odcięcia strefy suchej od strefy mokrej. Jakie są zalety kanałów szczelinowych? Przede wszystkim są one tańsze niż kanały rynnowe. Są także bardziej uniwersalne ponieważ dają możliwość łączenia z innymi typami kanałów.

Jak widać na powyższych przykładach odwodnienia liniowe pełnią bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu zakładów przemysłowych. Warto zatem, projektując system odwodnienia, zadbać o prawidłowy dobór tych właśnie elementów.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (2 oddanych głosów)
Odwodnienia liniowe – wybór i zastosowanie, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Podobne wpisy:

  1. Odwodnienia liniowe w przemyśle budowlanym
  2. Wpusty podłogowe – zastosowanie w przemyśle
  3. Zastosowanie oprogramowania ERP.
  4. Zastosowanie systemów liczących klientów
  5. Szlifierki – rola i zastosowanie
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.