Nowy port lotniczy w Świdniku

Lotnisko - Lublin Świdnik
  • Sharebar

Polska ma nowy regionalny port lotniczy. Na tydzień przed wigilią oficjalnie otwarto Port Lotniczy Lublin, który został zbudowany od podstaw i dziś stanowi najmłodsze i najdalej na Wschód wysunięte lotnisko w całej Unii Europejskiej. Do końca zarząd lotniska czekał na odpowiedź kancelarii Prezydenta RP w sprawie obecności Bronisława Komorowskiego, niestety zamiast głowy państwa w uroczystości wzięli udział m.in. minister transportu Sławomir Nowak, senatorowie, posłowie i europosłowie, delegaci z Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz PAŻP. Nie zabrakło również przedstawicieli regionalnych portów lotniczych.

W dniu otwarcia 17 grudnia wystartował z Lublina wystartowały pierwsze samoloty w barwach linii lotniczej Ryanair, oraz wylądował pierwszy samolot transportowy operatora Cargo firmy Exin, który ok. godziny 8 przyleciał z Katowic. Godzinę później pojawił się na pasie samolot linii Enter Air z gośćmi uroczystości przybyłymi z Warszawy. Również maszyna irlandzkiej linii Ryanair uczestniczyła w otwarciu. Był to pierwszy rejsowy samolot w Lublinie, który przyleciał z Londynu o 13:25 i wystartował po godzinie 14:00, zabierając podróżnych do Londynu. Kolejnego dnia z lubelskiego lotniska odleciał węgierski przewoźnik Wizz Air.

Lotnisko na Lubelszczyźnie było oczekiwane od dawna, mieszkańcy, chcąc wyruszyć poza granice naszego kraju musieli dojeżdżać albo do Portu Lotniczego Rzeszów Jesionka lub do Warszawy, dziś kiedy mają swój port, świat jest w zasięgu ręki. Obecność lotnisko działa również w drugą stronę, jest to ogromna szansa na rozwój regionu, po pierwsze już kilkaset osób dostało pracę na lotnisku, a po drugie, jeśli można tu już dolecieć samolotem z pewnością pojawi się zagraniczny kapitał inwestycyjny.

Szacuje się, że po pierwszym roku działalności, Port Lotniczy Lublin obsłuży około 300 tysięcy pasażerów. Port Lotniczy Lublin został zbudowany z godnie z międzynarodowymi wymogami oraz przepisami dotyczącymi wyposażenia technicznego. Sam terminal ma ogromną powierzchnię 11 tys. metrów kwadratowych, dzięki czemu w odprawie mogą brać udział jednocześnie cztery maszyny Boeing 738 lub Airbus 320. Ponadto lotnisko posiada bezpośrednie szynobusowe połączenie terminala z miastem Lublin, podróż trwa zaledwie 15 minut.

Autor: http://www.lotniskolublin.net/

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Z krakowskiego portu lotniczego do Moskwy
  2. Konflikt interesów na Okęciu
  3. Komunikacja w Krakowie
  4. Nowy przytulny sklepik w Warszawie
  5. Najlepsze linie lotnicze minionego roku
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.