Jak zdobyć dotacje unijne

 • Sharebar

Dotacje unijne są ogromną szansą dla wielu przedsiębiorców, jak i dla osób mających pomysł na swój własny biznes, ale których do tej pory nie było stać na jego otworzenie. Unia Europejska stworzyła ogromne możliwości, więc należy się im przyjrzeć i skorzystać z nich.

Istnieje opinia, że uzyskanie dotacji unijnej jest bardzo trudne z powodu na obszerne, skomplikowane wnioski pisane trudnym językiem. Dlatego bardzo dużo osób decyduje się na zlecenie napisania takiego wniosku firmom zewnętrznym. Takich firm jest coraz więcej na rynku, powstają jedna za drugą pomagając nieporadnym klientom. Oczywiście można pójść tą drogą i mieć pewność (większość takich firm ma bardzo wysoką skuteczność, więc zazwyczaj udaje się dostać dotacje unijne). Może jednak warto jest się najpierw samemu przyjrzeć tematowi i spróbować go ugryźć?

Plan działania dla osoby starającej się o dotacje unijne:

 1. Na początek należy porządnie zastanowić się nad rzeczami, które będzie się wpisywać we wniosku. Od tych informacji zależy najwięcej, więc warto się przyłożyć. Wszystkie ustalone rzeczy powinny być logiczne i spójne. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania i ustalić:- cel na jaki zostaną zużyte środki,
  - konkretnie sprecyzować dziedzinę, w której będzie się działać,
  - korzyści jakie powstaną w wyniku inwestycji,
  - lokalizację biznesu i jego zasięg,
  - czas w jakim projekt będzie realizowany.
 2. Kiedy sprecyzuje się informacje o planowanej inwestycji należy poszukać odpowiedniego programu operacyjnego, który będzie odpowiadał oczekiwaniom i był spójny z postawionymi celami. Jeśli odnajdzie się już taki program, należy sprawdzić czy można być jednym z jego beneficjentów (osobą do której kierowana jest pomoc). Każdy program posiada inne kryteria.
 3. Następnie w ramach wybranego programu operacyjnego, którego beneficjentem się jest, należy poszukać odpowiedniego konkursu i sprawdzenie jaki podmiot jest odpowiedzialny za jego ogłoszenie. Po zdobyciu tych informacji pozostaje czekać na wystawienie informacji o danym konkursie. Takich informacji można szukać na stronach wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, urzędów miast, wojewodów, stowarzyszeń, organizacji, oraz fundacji. Kiedy konkurs pojawi się na takiej stronie trzeba dokładnie zapoznać się z regulaminem i skompletować wszystkie wymagane dokumenty.
 4. Kolejnym etapem jest złożenie wniosku.
 5. Kiedy wniosek zostanie przyjęty pozostaje cierpliwie czekać. Czas oczekiwania może obejmować nawet trzy miesiące, więc nie należy za szybko się denerwować.

Dotacje unijne to ogromna szansa, a trudności wynikające z formalności są wielokrotnie wynagrodzone w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, dlatego warto próbować. Należy pamiętać, że na wszystko trzeba sobie odpowiednio zapracować, również na tego typu pomoc. Chętnych jest bardzo wielu, zrozumiałe więc, że pracownicy zajmujący się dotacjami unijnymi muszą się bardzo dokładnie przyjrzeć każdemu wnioskowi.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

 1. Dla kogo dotacje?
 2. Dotacje na e-usługi
 3. Tablice Unijne – problematyczne detale
 4. Jak zdobyć pracę w banku Millennium?
 5. Czy Adamek ma szansę zdobyć mistrzostwo?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.