Jak założyć własny biznes?

dane osobowe
  • Sharebar

Artykuł opisuje wszystko co chcielibyście wiedzieć o zakładaniu firmy, ale wstydzicie się zapytać. Zmiany, wprowadzone od 2012 roku sprawiły, że założenie własnej firmy jest dziś bardzo proste, a koszyk niezbędnych formalności, zdecydowanie się skurczył. Dodatkowo, wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej jest całkowicie darmowy i pozwala na to by jeszcze tego samego dnia stać się oficjalnym właścicielem firmy. Ale od początku – jak to zrobić?

Przystanek pierwszy – koncepcja i PKD

Zanim wypełnimy swój karnet do świata biznesu, powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, jaki rodzaj działalności zamierzamy wykonywać, oraz nad formą opodatkowania i rozliczania się. Przy wyborze rodzaju działalności gospodarczej, opieramy się na formach, ujętych w formie klasyfikacji PKD. Zanim wypełnimy wniosek CEIDG-1, warto prześledzić bazę punktów PKD i wybrać te pozycje, które będą podstawą naszej działalności, oraz punkty dodatkowe. Obecnie, modyfikacja wybranego zakresu działalności jest darmowa, nie ma wiec potrzeby zaznaczania wielu punktów, które być może kiedyś będą nas dotyczyć.

Przystanek drugi – CEIDG

Podstawową przepustką do statusu przedsiębiorcy jest wypełnienie wniosku CEIDG-1. Obecnie, można wypełnić go bez wychodzenia z domu. Dodatkowo, korzystając z interaktywnego wniosku CEIDG system wyłapie wszelkie pomyłki i powiadomi nas o tym, jeszcze przed jego wysłaniem. Wypełniony wniosek jest aktywny, tylko, jeśli opatrzony jest naszym podpisem. Można to zrobić na kilka sposobów.

  • Można wypełnić wniosek elektronicznie, wydrukować o i  złożyć (wraz z podpisem) w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. Można także wysłać wypełniony, interaktywny wniosek i jedynie złożyć podpis w danym urzędzie.
  • Można także wysłać wniosek poprzez list polecony. Jednak w tym przypadku, konieczne jest załączenie notarialnego poświadczenia o autentyczności naszego podpisu.
  • Kolejnym sposobem jest wypełnienie interaktywnego wniosku CEIDG i opatrzenie go podpisem elektronicznym. Wadą tego rozwiązania jest to, że jest to dość kosztowne. Darmową alternatywą jest skorzystanie z możliwości stworzenia bezpłatnego profilu zaufanego – jednak, aby to zrobić, należy stawić się osobiście w lokalnym urzędzie i potwierdzić swoje dane.

Przystanek trzeci – ZUS

Od czasu oficjalnego wpisania do bazy przedsiębiorców, mamy tydzień na to, aby pojawić się w odpowiednim punkcie ZUS. Tam, zależnie od tego czy nasza firma jest jedynym naszym źródłem dochodu czy też jest dodatkiem do stałej pracy – wypełniamy różne formularze. Jeśli jest to nasza pierwsza działalność gospodarcza – przez pierwsze lata, możemy liczyć na preferencyjne stawki ZUS.

Przystanek na żądanie- VAT-R

Jeśli planujemy współpracować z większymi firmami, które są płatnikami podatku VAT, warto także stać się vatowcem. Dzięki temu będziemy znacznie atrakcyjniejszym partnerem biznesowym, gdyż nasze usługi będą podlegały odliczeniu. Bilet do krainy vatowców to specjalny druk VAT-R i 170 zł. Instrukcje, jak wypełnić ten druk, znajdziemy np. TUTAJ). Można także zaznaczyć tam możliwość stania się podatnikiem VAT na terenie całej Unii Europejskiej (VAT-UE). W tymże formularzu zaznaczamy sposób i częstotliwość rozliczania.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 5.0/5 (1 oddanych głosów)
Jak założyć własny biznes?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Podobne wpisy:

  1. Własny biznes
  2. Jak założyć stronę internetową?
  3. Jak założyć firmę cateringową?
  4. Jak założyć firmę
  5. Jak założyć agencję reklamową ?
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.