Jak powstała idea fair trade?

  • Sharebar

Epoka kolonializmu należy już w zasadzie do przeszłości. Krytycy współczesnego globalnego ładu gospodarczego twierdzą jednak, że obecny podział zysków płynących z handlu jest gruntownie niesprawiedliwy i jest tak naprawdę pokłosiem dawnych gospodarczych stosunków handlowych.

Narodziny ruchu

Krytyka ta w zasadzie nie jest zjawiskiem całkiem nowym, ponieważ dawała o sobie znać już w latach 60. ubiegłego wieku, czyli w momencie, w którym Trzeci Świat wybijała się intensywnie na niezależność polityczną. Z biegiem czasu krytyka ta nabrała bardziej zorganizowanego kształtu w postaci ruchu sprawiedliwego handlu, zrzeszającego między innymi różne firmy oraz organizacje pozarządowe. Naczelną ideą ruchu sprawiedliwego handlu jest wyrównywanie różnic ekonomicznych poprzez oferowanie producentom z globalnego Południa godziwych cen za towary, stawianie na długoterminowe relacje biznesowe oraz kupowanie tylko od tych, którzy zapewniają dobre warunki pracy.

Sprawiedliwy handel współcześnie

Obecnie ruch sprawiedliwego handlu posiada dwojaką certyfikację: organizacji, które w nim uczestniczą oraz produktów, które wytwarzane są zgonie z zasadami ruchu. Certyfikacja ta służy zwiększeniu wiarygodności całego ruchu. Istnieje specjalna organizacja, której zasadniczym zadaniem jest weryfikowanie producentów w krajach ubogich, czy rzeczywiście działają oni zgodnie z zasadami Fair Trade. Jak pokazują statystyki, produkty sygnowane logo sprawiedliwego handlu zyskują na popularności. Jak donosi miesięcznik Forbes w Wielkiej Brytanii rynek ten wart jest już blisko 2 miliardy funtów.

Czytaj również: sprawiedliwy handel

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Jak tanio zjeść?
  2. Jak znaleźć najlepsze oferty franczyzowe
  3. Należne odszkodowanie
  4. Jak działa pozycjonowanie lokalne?
  5. ISO 9001:2000 w przedsiębiorstwie
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.