e-Myto dla wszystkich

  • Sharebar

e-Myto dla wszystkich to mowy pomysł rządzących na… no właśnie tu mam problem, na co to właściwie pomysł. Ale zacznijmy od początku.

Rozwój systemów wizyjnych spowodował, że od dłuższego już czasu istnieje techniczna możliwość rozpoznawania automatycznego rejestracji pojazdów. Komercyjnie taki system zafunkcjonował jako pierwszy bodajże na moście Golden Gate w San Francisco. W chwili obecnej zaś tego typu systemów jest już bardzo wiele. Istnieją więc techniczne możliwości, by bez viaboxów ogarnąć systemem polskie autostrady. Oczywiście system taki wymagałby szeregu zmian w prawie i to nie budzi moich oporów. Ja mam przy tej okazji kilka innych pytań.

Po pierwsze po co pchaliśmy się w koszmarnie drogi Viatoll, skoro wiadomo było od początku, że system jest tylko dla ciężarówek i nikt nie zgodzi się, więcej, nie ma technicznych możliwości, włączyć do niego samochodów osobowych.

Druga wątpliwość jest znacznie poważniejszej natury. Chodzi o łatwość rozbudowy systemu. Ponieważ pracuje na co dzień z systemami wizyjnymi, więc wiem jak jest to w tej chwili tanie rozwiązanie: internetowa kamerka o średnich parametrach + najtańszy laptop + trochę oprogramowania+ dostęp do sieci i nie ma drogi w Polsce na której nie dałoby się tego systemu zastosować. A wszyscy wiem do czego to doprowadzi: do szybkiego rozprzestrzenienia się sieci dróg płatnych. Więcej, pomyślcie o możliwościach tego systemu w śledzeniu ludzi! System będzie “znał” nasze najczęściej wybierane trasy, będzie wiedział, gdzie jesteśmy w danym momencie, że nie wspomnę że bez problemu będzie znał naszą prędkość (fotoradary przy tym to proszę mi wierzyć, pestka). Nie wiem czy ta wizja wielkiego brata mi się podoba. I nie wiem czy usprawnienie transportu, na skutek likwidacji kolejek na bramkach autostradowych (a nie jest to błahy problem zważywszy, ze przewożenie ładunków to profesja już ponad miliona ludzi w tym kraju) jest warta poświęcenia kolejnych cząstek naszej wolności osobistej.

Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie sami, zanim zrobią to za nas nasi drodzy rządzący.

Autor jest właścicielem serwisu eSpedytor.pl

 

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Ojciec chrzestny prawie wszystkich gier komputerowych
  2. Systemy dla przedsiębiorców
  3. Zaszokuj wszystkich w nowych klapkach
  4. ISO 9001:2000 w przedsiębiorstwie
  5. Bałtyk – najwspanialsze spośród wszystkich mórz
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.