Dozowanie surowców w fabrykach

pakowanie
  • Sharebar

Dozowaniem określamy dostarczanie określonej ilości płynów. Aby zapewnić kontrolę nad tym procesem potrzebny jest dozownik, za pomocą którego można regulować przepływ płynów. Specjalne dozowniki umieszczane są w pojemnikach z płynami i dzięki nim mamy możliwość korzystania z takiej ilości płynu, jaką potrzebujemy. Płyny wydzielane przez dozownik są stosowane w celach higienicznych, oraz estetycznych.

Dozownik musi być odpowiednio skonstruowany, jeśli zaś jest wyposażony w zegar – wówczas dokładnie znamy miarę zużytego płynu. Zegary mierzące przepływ płynów znajdują zastosowanie w pomiarze zużycia gazu, wody, oraz innych nośników energii, przy czym ważną rolę odgrywa tutaj dozowanie. Pomiary te są niezbędne przy ustalaniu np. opłat za zużytą energię. Specjaliści sprawdzają ile paliwa dokładnie zostało zużyte i na tej podstawie wyliczana jest płatność.

W takiej sytuacji zredukowana zostaje do minimum groźba jakiegokolwiek oszustwa, bądź ominięcia prawa. Linie dozujące, linie technologiczne, świadczą o znaczącym postępie technicznym w zakresie produkcji. W ten sposób uprzemysłowienie przyczynia się do wzrostu konsumpcji produktów. Kiedy ceny energii rosną, wówczas może zmniejszyć się światowe zużycie energii. W latach 70. XX wieku najsilniejszy spadek odnotowano w krajach przemysłowych świata zachodniego. W Europie Zachodniej zużycie ropy naftowej spadło o prawie 10 procent, w Ameryce Północnej o więcej niż trzy, zaś na Dalekim wschodzie/Australii – o 2 procent.

Z kolei wzrost został zanotowany w krajach bloku wschodniego i Chińskiej Republice Ludowej (o około 6,5 procenta). W porównaniu z poprzednim rokiem wydobycie ropy naftowej wynoszące 2,87 miliarda ton pozostało niemal niezmienne. Tym samym wyniosło ono o prawie 200 milionów ton, czyli 7 procent powyżej zużycia. Pomimo wydobycia, które na koniec 1974 r. wyniosło 97,3 miliarda ton znane rezerwy ropy naftowej na świecie były o niecałe 12 miliardów ton bądź o około 14 procent wyższe niż w roku poprzednim.

Wydobycie gazu ziemnego wzrosło w 1974 r. o około 3,5 procenta na 1313 miliardów metrów sześciennych. Jednakże również znane rezerwy gazu ziemnego wzrosły o 17 procent na 67 580 miliardów metrów sześciennych. Zasoby naturalnych źródeł energii na świecie muszą być zatem racjonowane. Dozowniki spełniają także i tę pożyteczną funkcję, przyczyniając się do bardziej oszczędnego korzystania z surowców.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Egipt – kraj na Czarnym Lądzie
  2. Najtańsze odżywki carbo
  3. Biometan i biomasa
  4. Transport na drogiej ropie
  5. Kapitał
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.