Czym jest metoda zarządzania Lean 5S?

5s
  • Sharebar

Metoda Lean 5S ma na celu lepszą normalizację pracy oraz zwiększenie zarówno produktywności jak i wydajności kadr pracowniczych w różnych zakładach pracy. Swoją nazwę bierze ona z 5 słów języka japońskiego – są to również jej poszczególne szczeble.

Dzieli się ona w sposób następujący: (1) 1S Seiri – jest to selekcjonowanie oraz sortowanie – polega na poprawnym zidentyfikowaniu oraz usunięciu z obrębu stanowiska pracy wszelkich zbędnych przedmiotów, które mogą odwracać lub rozpraszać uwagę pracowników; (2) 2S Seiton – systematyka – polega na wyznaczeniu ściśle określonych miejsc dla przedmiotów, które pozostały po selekcji z procesu 1S. Wyznaczając specyficzne miejsce dla przedmiotów należy kierować się ogólnie obowiązującymi zasadami ergonomii oraz częstotliwości korzystania. Dla przykładu przedmioty, z których pracownik korzysta rzadziej powinny znajdować się bardziej z tyłu, żeby nie blokowały dostępu do tych użytkowanych z większą częstotliwością. Przedmioty powinny być łatwe do znalezienia oraz swobodnego odłożenia po skorzystaniu – często w przypadku zwiększenia przejrzystości powierzchni pracowniczej stosuje się kolorowe naklejki, specjalne szuflady oraz różnego rodzaju wizualizacje; (3) 3S Seiso – sprzątanie – codzienne sprzątanie swojej powierzchni pracowniczej potęguje u pracowników uczucie własności miejsca pracy. Najistotniejszym celem jest tutaj skuteczne wyeliminowanie przyczyn źródłowych pojawianie się zanieczyszczeń w miejscu pracy; (4) 4S Seiketsu – standaryzacja – polega na stworzeniu dokumentacji oraz standardów wszystkich wprowadzonych rozwiązań oraz praktyk, które zostały wypracowane w czasie pierwszych trzech kroków, dzięki temu wszystko przedstawione jest przejrzyście i w przyszłości może służyć za punkt wyjścia w celu wprowadzania dalszych projektów; (5) 5S Shitsuke – samodyscyplina oraz samodoskonalenie – obowiązki, które są bezpośrednio związane z projektem metoda Lean 5S powinny być na stałe wpisane do specyfikacji stanowiska pracy, a szkolenie z metody 5S powinno zawierać się w podstawowym pakiecie szkoleń wstępnych dla nowych pracowników.

Istotnym jest wprowadzanie tutaj różnorodnych rozwiązań motywacyjnych jak konkursy z 5S lub wspólne uroczystości z odniesionych sukcesów.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Czym jest Assessment Center?
  2. Czym jest i jak działa Development Center?
  3. Czym jest headhunting?
  4. Na czym polega zapłodnienie metodą ivf
  5. Rola systemów zarządzania w firmie
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.