Co nieco o umowie przedwstępnej

nieruchomości
  • Sharebar

Jeśli decydujemy się na odważny krok w naszym życiu, nie chcemy już żyć na przysłowiowym garnuszku u mamy i staramy się o kupno wymarzonego mieszkania czy też nieco większego domu jednorodzinnego, to powinniśmy zainteresować się umową przedwstępną, która może okazać się dla nas kluczowa, na całej, często długiej i żmudnej drodze do ostatecznego zrealizowania takiego zakupu.
Z kupnem mieszkania związanych jest naprawdę wiele formalności, które niejednokrotnie nie pozwalają nam zasnąć, wyprowadzają nas z równowagi. W utrzymaniu pewnego ładu i większej harmonii wśród wielu tych działań jest w stanie nam pomóc właśnie umowa przedwstępna, która działa jak dobry lek, jak dobra osłona przed antybiotykiem. Ma bowiem za zadanie dać nam większe bezpieczeństwo i gwarancję powodzenia.

To bezpieczeństwo jest jednak przede wszystkim uzależnione od konkretnego rodzaju umowy przedwstępnej, którą możemy podzielić na dwie formy. Pierwsza z nich to umowa cywilnoprawna, która niewątpliwie jest pomocna w zazębieniu całej transakcji, ale nie daje nam stuprocentowego bezpieczeństwa, ponieważ jeśli druga strona okaże się w pewnym momencie zupełnie nam nieprzychylne i będzie chciała odstąpić od umowy, to my będziemy mogli wówczas odzyskać jedynie odszkodowanie. Zupełnie inaczej jest kiedy zawiążemy umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Ten daje nam większą gwarancję, jeśli będziemy starać się o kupno naszego wymarzonego lokum, dzięki tej umowie będziemy w stanie walczyć o nie nawet w sądzie, posiadając niezwykle wiarygodne dowody.

Należy jednak pamiętać, że umowa przedwstępna jest tylko pierwszym z etapów na drodze kupna nieruchomości. Wiąże się one jednak z tak zwaną umową przyrzeczoną, która daje nam już znaczące możliwości w stosunku do bezpośredniego nabycia. Na umowie przedwstępnej właśnie znajduje się termin zawarcia tak ważnej umowy przyrzeczonej, dodatkowo znajduje się na niej także takie elementarne informacje, jak cena i numer księgi wieczystej.

Umowa przedwstępna niesie za sobą także dodatkowy i nie ma co ukrywać, ogromny plus, gdyż jest jedną z niezbędnych podstaw w kredytowaniu nieruchomości. Dobrze wiemy, jak trudno jest dziś uzyskać odpowiedni kredyt mieszkaniowy, który zapewni nam komfortową i spokojną przyszłość.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Brak podobnych wpisów.

Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.