Assessment center – metoda oceny

kompetencje pracowników
  • Sharebar

Centrum oceny, bo tak brzmi polska nazwa tej metody to wielowymiarowy proces dokonywania oceny uprawnień i kompetencji. W trakcie stosowania tejże metody uczestnicy są obserwowani oraz poddawani obiektywnej ocenie przez zespół sędziów kompetentnych – tak zwanych asesorów. Sędziowie ci są specjalistami w danej dziedzinie. Assessment center najczęściej stosowana jest w korporacjach i dużych firmach specjalizujących się marketingu.

W trakcie przeprowadzania rekrutacji zgodnie z metodami AC stosowana są przeróżne zadania i testy, które grupują się w pewne kategorie: zadania indywidualne, zadania grupowe, symulacje,. testy kompetencyjne, testy psychologiczne oraz wieńczący rekrutację wywiad kompetencyjny.

Ćwiczenia indywidualne polegają na przygotowywaniu, analizowaniu i opracowywaniu różnych zadań samodzielnie przez kandydata. W skład zadań indywidualnych wchodzą takie ćwiczenia jak m. in.: in-basket (polega na analizie przygotowanych dokumentów i opracowaniu na ich podstawie planu działania), case study (polega na studiowaniu przekazanych materiałów i sporządzeniu na tej podstawie danej sytuacji biznesowej), czy prezencja wykonana na dowolnie wybrany przez uczestnika temat.

Ćwiczenia grupowe polegają na analizie danego uczestnika podczas funkcjonowania, pracy i dyskusji w grupie innych uczestników. Umiejętność pracy w zespole to podstawowa cecha dobrego menadżera.

Assessment center to także testy psychologiczne mające sprawdzić i zdiagnozować kompetencje psychologiczne uczestników. Najczęściej uczestnikowi przedstawia się jakąś hipotetyczną, skomplikowaną sytuację, a on ma wybrać najsłuszniejsze jego zdaniem rozwiązanie spośród przygotowanych wcześniej propozycji.

Testy psychologiczne z kolei mają za zadanie zbadać inteligencję, osobowość i temperament kandydata na menadżera.

Ostatnim zadaniem wykonywanym w ramach AC jest wywiad behawioralny, który bada kompetencje kandydatów na podstawie wcześniej przeprowadzonych ćwiczeń, podczas rozmowy z nim.

VN:F [1.9.17_1161]
Ocena: 0.0/5 (0 oddanych głosów)

Podobne wpisy:

  1. Cele stosowania Assessment center
  2. Jak przetrwać rekrutację metodą AC?
  3. Własne doświadczenia z odchudzania metodą balonu gastrycznego
  4. Metoda Callana w nauce języka
  5. Przedłużanie włosów metodą Racoon
Komentarze i pingowanie jest obecnie wyłączone.

Komentarze są wyłączone.